آخرین اخبار «دولت باراک اوباما

Sherman, 2011:53) کاملا روشن است که در کنار سایر سیاست های ایالات متحده که جنبه سخت افزاری دارد این بعد نرم افزاری و مجازی دیپلماسی عمومی است که جایگاه خود را در اصول سیاستهای آمریکا حفظ کرده و محوریت دارد. وی در حساب توییتری خود نوشت: جمهوری خواهان فکر میکنند شبکههای اجتماعی در نهایت صدای محافظهکاران را ساکت خواهند کرد.

بعد از بیش از 30 سال قطع رابطه ایران و آمریکا و نداشتن سفارت در ایران، دولت اوباما برای اهداف دیپلماسی خود به ایجاد سفارت مجازی اقدام کرد و تلاش دارد تا از طریق این سایت و تاثیرگذاری بر مردم ایران سیاستهای جمهوری اسلامی ایران را متاثرکند. این توافق همچون برجام، در ۲۰۳۱ خاتمه مییابد اما ایران احتمالاً نسبت به شرایطی که در آن آمریکا از توافق خارج نشده و تبعیت نکردن ایران را موجب نشده بود، به آستانه گریز هسته ای بسیار نزدیکتر خواهد بود.

از آنچه در بالا گفته شد، پیداست که از نگاه طرف اروپایی «توافق منصفانه» توافقی است که در بهترین حالت ویژگیهای توافق دولت اوباما را داشته باشد و به همان شکل اجرا شود، یعنی از لحاظ تعهدات ایران بیکموکاست مورد اجرا و راستیآزمایی قرار بگیرد اما از لحاظ انتفاع ایران به وعدهدرمانی و اعطای امتیازهای مقطعی و زودگذر مانند آزادسازی چند میلیارد دلار از داراییهای ایران محدود شود.

این سازمان توسط وندل ویلکی در سال ۱۹۴۱ در واشینگتن بنیان گذاشته شد و خود را به عنوان «بازگوکننده ندای راستین دمکراسی وآزادی درکل جهان» معرفی کرده است.ازسال ۱۹۷۲ خانه آزادی سالیانه گزارشاتی را منتشر میکند که حاکی از میزان آزادی و رعایت دمکراسی در سرتاسر جهان و کشورهایی که آزادی و دمکراسی را منکر میشوند، دارد.

البته ضعفهای زیادی هم بود، مثلا من به آقای روحانی گفتم که فلان شخص گزینه خوبی برای وزارت نیست چون مردمدار نیست و از بالا با مردم صحبت میکند. نصری در پاسخ به این سوال که آیا کنگره در شرایط کنونی رای به خروج واشنگتن از برجام میدهد؟ این معیار گسترهای از یک تا هفت را شامل میشود که عدد یک نشاندهنده بسیار آزاد و عدد هفت برعکس آن، نشان از حداقل آزادی درآن منطقه یا کشور دارد.این سایت که توسط خانه آزادی راه اندازی شده است به عنوان یک سایت و مجله مجازی مجموعه ای است که تلاش دارد تا مردم ایران را بر اساس شعارشان به سمت دمکراسی و آزادی ببرد.شکل آنلاین خانه آزادی برای دمکراسی و حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است که بخصوص حوادث بعد از انتخابات در ایران را پوشش می داد.گذار با شعار چشم اندازی برای حقوق بشر و دمکراسی در ایران شروع میشود و با بخش های مقاله،گفتگو وبحث آزاد و حقوق بشر تحت عنوان رسمی زیر مجموعه خانه آزادیFreedom house به فعالیت در حوزه دیپلماسی عمومی در ارتباط با مردم ایران میپردازد.گذار تلاش دارد تا با بیان موضوعاتی نظیر حقوق زنان،کارگران،اقلیت ها،مسئاله سکولاریزم و فدرالیسم،جایگاه و آینده جنبش سبز،حاکمیت جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال ببرد.

بیبیسی این هکر را (مانوئل دورن) شناسایی کرده و گزارش دیگری از این ماجرا را داده است. شاید هم، هرنوع بی ثباتی در این کشورها مترادف دورانی است که در آن دیوارهای کمونیسم در کشورهای اروپای شرقی همچون مهره های دومینو یکی پس از دیگری افتادند تا سرانجام نوبت به خود مسکو رسید.

دولت اوباما با همکاری فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه موافقت کرد که ایران غنی سازی اورانیومش را تا ۲۰۳۱ محدود کند و در ازای آن از کاهش تحریم های اقتصادی با عایدات دهها میلیارد دلار برای اقتصادش که بدان نیاز داشت، بهرهمند شود. آنجا که احمدی نژاد تلاش کرد بعد از مهرداد بذرپاش، یک زن را جایگزین وی در ریاست سازمان امور جوانان کند.

همچنین اعلام میکندکه سفارتخانه مجازی تلاش به منظور بکارگیری از فن آوری جدید برای پرکردن شکاف موجود و پیشبرد تفاهم بیشتر بین دوطرف است. نکته با اهمیت دیگر این است که در این سایت اینگونه اعلام میشود سفارت ایالات متحده زمانیکه شبه نظامیان در سال 1979 به آن حمله کردند و دیپلماتهای آمریکایی را 444 روز گروگان گرفتند و این خود تبدیل به یک بحران شد، بسته شد .در اینجا هیچ اشاره ای به عملکرد کارمندان در دوران برقراری سفارت و اقدامات علیه ایران نمیشود و تلاش میشود نبود رابطه نیز بر محور یورش خودسرانه شبه نظامیان و باحمایت حکومت جمهوری اسلامی ایران تفسیر شود.

وقتی به صفحه توییتر در وبسایت ویکیپدیا نگاه کنید، درآمد 400 هزار دلاری فصل سوم 2009 را با تعداد 74 کارمند نشان میدهد (که البته بعد از حوادث انتخاباتی در ایران در آمد فصل چهارم بالغ بر 4 میلیون دلار خواهد شد)؛ اما اخیرا هکری توانست به اسناد محرمانه توییتر سرک بکشد و آمار و ارقامی ارائه کند که هیچ شکی باقی نمیگذارد که تشکیلاتی بزرگ و کلان در سطح دولت آمریکا پشت ماجراست.

در دولت احمدینژاد هشت فروند نفتکش غولپیکر ایران بدون امضای قرارداد حقوقی در اختیار یک تبعه یونانی قرار گرفت که وی با سوءاستفاده از موقعیت، هر هشت فروند کشتی نفتکش را به همراه محمولههای نفتی موجود در آن در اختیار گرفت و از حوزه جغرافیایی کشور خارج کرد. بی شک حوادث انتخابات ایران نه تنها باعث نجات از مرگشان شد، که دولت اوباما و دموکراتها را مصصم کرد تا با الگو قرار دادن گیکوکراسی (Geekocracy) حمایت مالی خود را از این شبکه اجتماعی انجام دهند.

اگرچه به نظر من پذیرش این از سوی دولت بایدن سخت است. من میگویم باید «اعتلاطلب» باشیم نه اصلاحطلب یا اصولگرا. می گذرد، داشته باشیم. می باشد که البته همه ی این ها بیانگر اهمیت سیاست خارجی است. در مجموع این عوامل بر سیاست خارجی کشورها تأثیر می گذارد.

به عبارت دیگر، اگر توافقی با ایران حاصل شود، آمریکا نسبت به ۲۰۱۵، به فرصت کمتر با دادن هزینه بیشتر دست می یابد. به گزارش اقتصادآنلاین، هیات تحریریه این روزنامه در مقالهای نوشتهاند: طرح جامع اقدام مشترک که عموماً از آن با عنوان توافق هستهای ایران یاد میشود و در اواسط ژوئیه ۲۰۱۵ اعلام شد، نه به عنوان راهحلی دائمی برای حرکت جمهوری اسلامی ایران به سمت سلاح اتمی بلکه به عنوان اقدامی در جهت فرصت ایجاد کردن برای یافتن راه حل (قطعی)، معقول به نظر میرسید.

یعنی این احتمال هست که دوباره کاندیدا شوید؟ مشخص هم هست که اصلا جانبدارانه خبر نمیزارید! اکنون مقامات توکیو از برگزاری نشست وزیران این گروه خبر دادهاند. باشگاه خبرنگاران: خانواده آلن کروگر، رئیس شورای مشاوران اقتصادی دولت اوباما در بیانیهای ضمن ابراز تأثر، از خودکشی وی در آخر هفته گذشته خبر دادند. یکی از تحلیلگران فرانسپرس همان موقع تاکید کرد که دولت اوباما برای سرپوش گذاشتن روی دخالتهای امریکا در ایران، از توییتر به عنوان سلاحی بزرگ علیه ایران استفاده کرده، چرا که اوباما با ژستی حق به جانب در برابر افکار عمومی هر نوع دخالت در امور داخلی ایران را تکذیب کرد.

در ادامه تورم سالانه در دولتهای هفتم و هشتم روند نزولی به خود گرفت و یکی از پایینترین تورمها در سه دهه گذشته را ثبت کرد. توییتر نیز باپ ذیرش این درخواست، تعمیرات فنی خود را به تعویق انداخت و این از دیگر مصادیق استفاده از شبکه های اجتماعی در عرصه دیپلماسی عمومی میباشد که اینبار از طریق توییتر انجام شد.

از دیگر سازمانهای فعال میتوان به خانه آزادی اشاره کرد.این سازمان هم بیش از 86 درصد از بودجه خویش را از طریق کنگره تامین میکند و الباقی آن از منابع دیگر مانند بنیاد برادلی، بنیاد اسمیت ریچاردسن، دولت آلمان و دیگر موسسات و دولتها تامین میشود. سفارت مجازی به معنای راهی برای دسترسی مردم ایران در یک مسیر مستقیم به اطلاعات درمورد آمریکاست.در سایت سفارت مجازی هیلاری کلینتون دعوت میکند تا مردم دائم با این سایت در ارتباط باشند وآنها را درYouTube , Facebook, tweeter و وبلاگ دنبال کنند.

حال این سئوال به طور جدی مطرح میشود که در غیاب مسنترین نماینده، آیا جلسه پارلمان را باید ادامه داد و از نظر قانونی نتایج آن رسمیت خواهد داشت؟ مطابق این ادعا، کمیسیون مشترک برجام که آمریکا یکی از اعضای آن است برای لغو تحریم های ایران در موعد مقرر شده در برجام به ایران اجازه داده از سقف نگهداری 300 کیلوگرم اورانیوم کم غنا تعیین شده در برجام فراتر برود.

موسسه تحت هدایت آقای آلبرایت، ماه گذشته در گزارشی مدعی شده بود ایران از معافیت هایی فراتر از برجام به ویژه در بخش غنی سازی برخوردار و از محدودیت های میزان نگهداری اورانیوم با درصد غنای پایین در تأسیسات هسته ای خود معاف شده است. خود آيتالله هاشمي نيز چنين نظري دارد.