ابراز پشیمانی سفرای انگلیس و روسیه/ دستیار ظریف: ماجرای نوز را بخوانید – خبرآنلاین

بنا بر اعلام وزارت خارجه انگلستان، ممکن است همسر زاغری هم جانسون را در این سفر همراهی کند. جانسون که امروز در لندن با همسر راتکلیف دیدار کرده، قرار است تا پایان سال جاری میلادی به تهران سفر کند. شاه میگوید: من اصلا زیربار چنین خیانتی نخواهم رفت، اما در مدت کوتاهی اراده سفیر انگلیس ــ که در واقع همان اراده لندن هست ــ به اجرا درمیآید. این گزارش گاف اخیر «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلستان در مورد زاغری را نشانه ناصحیح بودن روایت رسمی لندن از دلیل سفر او به تهران، دانسته است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه اطلاعرسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیسجمهوری روز دوشنبه در دیدار نیکلاس هاپتین سفیر جدید انگلستان در تهران، با بیان اینکه توسعه سطح روابط ایران و انگلستان به عنوان دو کشور مهم از اهمیت بسزایی برخوردار است، اظهار داشت: روند روابط دو کشور در سالهای اخیر رو به توسعه بوده و میتوان با فعال کردن ظرفیتهای موجود، به این روند شتاب داد.

برای نمونه در جریان فتنه ۸۸ بنا بر اقاریر «حسین رسام» از کارکنان سفارت انگلیس در تهران، این سفارتخانه و کارکنان آن در اغتشاشات حضور فعال داشتند و برای تداوم آشوب ها شبکه سازی می کردند. یکی از فعالین رسانه ای با اشاره به رفتار متناقض مدعیان اصلاحات در مطلبی نوشت:«کاش یکی به زبون بیاره و بگه افرادی که به روسیه پرستی متهم هستند اولین کنشگران علیه توهین سفارت روسیه بودند؛ در مقابل غربگرایان در مقابل توهینهای پیاپی آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان سکوت کردند و گاهی ماله هم کشیدند». سفرای انگلیس تا چه حد در ابقای محمدرضا پهلوی پس از شهریور 1320 نقش داشتند؟

اگر خاطرات سفرای انگلیس و آمریکا را در دوران پهلوی دوم بخوانید، میبینید که شاه بهکرات با اینها ملاقات و مرتبا درباره امور ایران با اینها مشورت میکند که چه کار باید بکند! دیشب سفارت روسیه در ایران در حساب توئیتری خود با انتشار عکسی به یادگاری از نشست سران شوروی، آمریکا و بریتانیا در تهران در جریان جنگ جهانی اول نوشت: ملاقات لوان جاگاریان٬ سفیر روسیه در ایران با سایمون شرکلیف، رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران در راه پله تاریخی، جایی که کنفرانس تهران سال 1943 در آن برگزار شد. در این تاریخ انگلیسی ها برای اولین بار مستقیم در موقعیت میدانی جنگ یمن حاضر شده و البته ضربات و خسارات شدیدی نیز از مقاومت خوردند. احسان خاندوزی اظهار کرد: شرکتهای صنعتی و معدنی بورس با سرمایهگذاری در این پروژه علاوه بر تامین زنجیره تولید خود، زیرساختهای ملی را هم تقویت میکنند.

وی با اشاره به همگرایی، همکاری، همراهی و هماندیشی گروه «پیشرانان پیشرفت ایران» اظهار داشت: تلاش و همکاری این گروه در مدت کوتاه ۱۱۰ روزه، توانست موانع پیش رو را کنار گذاشته، مجوزهای لازم را اخذ کند و برای حرکت جهادی در ایجاد اشتغال و افزایش صادرات و رونق تولید همپیمان شوند، که اقدامی بسیار فرخنده و مبارک است. جاگاریان در بخش دیگری از این گفت و گو روابط تهران و مسکو را تابعی از روابط تهران و واشنگتن ندانست و افزود: آمریکا تحریم کند یا نکند، برای همکاری با ایران آمادگی کامل داریم زیرا هر دو کشور قربانی تحریمهای آمریکا هستیم. موقعی که فاو را گرفتیم، در محافل دیپلماتیک مسکو متوجه این نکته شدم که بعید نیست روسها هم به سمت موضع غرب بروند.

روز قبل از کودتا، سفیر گم میشود و اصلا پیدایش نیست! به نظر من اگر هم از رضاخان تجلیل میکنند، برای تطهیر انگلیس است، وگرنه رضاخان، خود در تاریخ شأنی ندارد! ما نمیخواهیم تاریخ بگوییم، اما مداخلات فوقالعاده زیادند و نقش سفارت در مسائل تعیینکننده است. کنار هم قرار گرفتن این عکس توسط سفیر روسیه، پیوند تاریخ و سیاست و دلالت ها و معناهای نهفته در متن و فرامتنِ تاریخ را برای هوشیاران و آگاهان حکایت می کند. هر چه جلوتر میآییم، این مداخلات فاجعهآمیزتر هم میشوند. درباریان هر چه تلاش میکنند ببینند سفیر انگلیس کجاست، نمیتوانند او را پیدا کنند! این در حالی است که «مایکل گوو» وزیر محیط زیست انگلستان هم در دفاع از جانسون، گفته است که نمیداند زاغری برای چه کاری به ایران سفر کرده بود.

لذا اگر سفارت، ژاندارمری را با کودتا هماهنگ نمیکرد، در تهران مقاومت صورت میگرفت و کودتا امکان پیروزی نداشت، اما بعد از آنکه فرمانده ژاندارمری از این خیانت تبعیت کرده بود، از طرف دولت انگلیس مدال گرفت! ایران قویا هرگونه دخالت در حمله به این کشتی را رد کرده بود.

«سازندگی» نیمرخی از بایدن را برای جلد امروز انتخاب کرده و اقدام اخیر آمریکاییها را «نجات برجام» نامیده است. اگر کسی شأن داشته باشد، مثل ابوالحسن ابتهاج که به آمریکاییها میگوید: این کار شما غلط است و باعث خواهد شد که ملت ایران قیام کنند! کسی که یکسری شئون خانوادگی، منزلتهای فکری و علمی و سواد و تحصیلات برای خودش قائل است، زیر بار کسی نمیرود!

  • تحریم خدمات تبعی برای هریک از دسته تحریم های فوق
  • خدمت دهنده : دانشگاه علوم پزشکی فسا
  • صلاحیت رسیدگی به اختلافات و قانون حاکم
  • ماده یازدهم: شرايط توافقنامه
  • اصلاح اطلاعات نادرستی که به سایت داده شده است
  • تحریم های مربوط به حمایت مالی برای تجارت با ایران
  • تحریم های مربوط به فعالیت های بانکی
  • شرایط لغو تعهدات قراردادی و ضمانت اقدامات

از تحصیلات و سوابق خود برایمان بگویید. دیپلماتهای انگلیسی معمولا از هرگونه اقدام ایجاد کننده سوء تفاهم با ایران پرهیز میکند. نهادهای فراگیر، گرایش به آزادی و حاکمیت قانون «برابر حقوق» را رسمیت میبخشند که مشارکت وسیعتر افراد در فرایند سیاسی صلحآمیز را تقویت میکند. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: طرح دو شوری اصلاح قانون بانک مرکزی که در دستورکار کمیسیون اقتصادی بوده و کلیات آن در صحن علنی تصویب شده است، با توجه به آغاز به کار دولت سیزدهم در نشستهای اخیر جمع بندی شده است. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: «در پی این تصمیم اشتباه کسبوکارهای قانونی به مشکل برخوردند و فضا برای کسبوکارهای… نمونه این امر، سریال گاندو است که هم اکنون در حال پخش است و به طرحهای نفوذ و جاسوسی انگلیس در ایران میپردازد.