ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

وی با تأکید بر اینکه دستور دوم جلسه امروز، اختصاص به سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی داشت، افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۷ سال قدمت دارد و خدمات عظیمی در عرصه علم و فناوری و فرهنگ داشته و اکنون نیازمند تحول اساسی در ماموریتها، شرح وظایف و ساختار و مناسبات با سایر قوا بر اساس آسیب شناسی وضعیت گذشته و نگاه مطلوب به آینده دارد. با استناد به بند ۵-۴ سیاست­های کلی علم و فناوری ابلاغی مورخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ مقام معظم رهبری(مدظله) با موضوع تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و بند ۲-۵ سیاست­های کلی سلامت ابلاغی مورخ ۱۸ فروردین مقام معظم رهبری (مدظله) با موضوع ارتقاء شاخص­های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه و همچنین بند ۱۳ این سیاست­ها با موضوع توسعه کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی و مستند به اقدام ملی ۱۴ از راهبرد کلان ۶ نقشه جامع علمی کشور در خصوص تنظیم ظرفیت دانشگاه­ها و درراستای اتخاذ تدابیر مناسب برای مواجهه با بحران پیری جمعیت در آینده؛ رفع کمبود پزشک؛ جلوگیری از فرسودگی کادر درمان و کاهش آسیبپذیری نظام سلامت در مواجهه با بحرانها؛ افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به پزشک و تنظیم ظرفیت دانشگاهها و دانشکدههای علوم پزشکی بر اساس نیاز جامعه، با توجه به سرانه پزشک به جمعیت ۱۳ در ۱۰ هزار در سال جاری و به منظور دستیابی به سرانه پزشک به جمعیت ۲۰ در ۱۰ هزار در سال ۱۴۱۰، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است بهگونهای برنامهریزی کند که ظرفیت پذیرش دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالیِ تحت نظارت آن وزارت برای رشته پزشکی در مقطع عمومی، از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل چهار سال، در هر سال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل به شرح جدول ذیل افزایش یابد.

  • خشونت های جنسی و جنسیتی
  • درمان سینوزیت وابسته به علت ایجاد آن است
  • خانه صبحانه یک قاشق غذاخوری
  • ؟* (۱۳۶۲)
  • در محیطهای سربسته و بدون تهویه مناسب نمانید
  • معاونت تحقیقات و فناوری
  • ترشح چرکی غلیظ بینی، دنداندرد یا گرفتگی بینی
  • شکر دو قاشق چایخوری

در حوزه دادهای، باید بگویم که دادههای علم و فناوری و فرهنگ چندگانه است و مرجع اصلی در این زمینه، مطابق این سند، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشبینی شده است. اینکه ۱۵ درصد صندلیهای دانشگاه ها جنبه رقابتی دارد، به نوعی برای بسیاری از داوطلبان مشکل ساز است چون نه میتوانند آن رشتهای که را میخواهند انتخاب کنند، نه اینکه تلاش آنها در نهایت نتیجه بخش خواهد شد، در واقع رقابت برای رشتههای پزشکی عرصه را برای همه تنگ کرده و کمبود پزشک نیز مهمترین موضوعی بود که باعث شد افزایش ظرفیت پذیرش رشتههای پزشکی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گفت و اکنون به تصویب رسیده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نسبت پزشک به ۱۰ هزار نفر جمعیت در سال مبدا که سال جاری است، عدد ۱۳ است و در سال ۱۴۱۰ به عنوان سال رشد، این نسبت باید به عدد ۲۰ برسد، خبر داد و گفت: در اینباره توافق شد افزایش سالیانه ۲۰ درصدی جذب دانشجوی جدید پزشکی طی چهار سال متوالی را داشته باشیم.

وی در ادامه، به افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی اشاره کرد و گفت: پس از تصویب شورای انقلاب فرهنگی و ابلاغ ریاستجمهوری، افزایش ظرفیت رشته پزشکی یک هزار و 600 نفر است و این افزایش برای مناطق محروم با اولویت بومیگزینی اعمال میشود، چراکه کمبود پزشک عمدتاً در مناطق محروم بوده و میخواهیم مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم را رفع کنیم. نمکی، وزیر بهداشت در پیامی به رضا اردکانیان، وزیر نیرو برای تامین ارز مورد نیاز خرید واکسنکرونا از محل مطالبات کشور عراق تشکر و قدردانی کرد. وی افزود: وزارت بهداشت مکلف است طرح افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع تخصص و دندانپزشکی عمومی و تخصصی را ظرف مدت ۲ ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه نماید.

تبصره ۳: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری نهادهای ذیربط نسبت به برنامهریزی جهت استقرار فراگیر شبکه سلامت اقدام و طرح نظام ارجاع و پزشکی خانواده و بهرهگیری از فناوریهای نوین و هوش مصنوعی در نظام سلامت را ظرف مدت سه ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه دهد. تبصره ۲: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است طرح افزایش ظرفیت در رشتههای تخصصی پزشکی، دندانپزشکی عمومی و تخصصی دندانپزشکی به همراه اصلاحات پیشنهادی خود برای تشویق دانشجویان به تحصیل در رشتههای تخصصی پزشکی مورد نیاز و کممتقاضی را تهیه و ظرف مدت دو ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه کند. با توجه به ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا جهت اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن حمایت از فعالیت اصناف و صنایع با اولویت صیانت از سلامت کارکنان و مشتریان، و همچنین جلوگیری از شیوع و گسترش بیماری کرونا اقدام به راه اندازی «سامانه ثبت نام اصناف و صنایع» کرده است.

فرانسه همچنین با ثبت بیش از ۱۹ میلیون و ۱۴۰ هزار مبتلا هم اکنون رکورددار ابتلا در قاره سبز و نیز چهارمین کشور با بیشترین آمار بیمار کرونایی در جهان است. همچنین دختران بیشتر از پسران برای شرکت در این آزمون ثبت نام کردند که تعداد آنها به ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر می رسد؛ آمار پسران نیز ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر است. منابعی نیز اعلام کردند که اعراب از طریق اعمال فشار و یک روند طولانی اسلامیسازی که با شکنجهٔ زرتشتیان همراه بود، اسلام را در ایران گسترش دادند.

اینکه داوطلبان به رشتههای پزشکی، داروسازی، دامپزشکی و دندانپزشکی علاقه دارند، بیشتر بخاطر جایگاه این پزشکان در جامعه است و بسیاری از خانوادهها به دلیل جایگاه والای پزشکان تمایل زیادی به تحصیل فرزندان خود در این رشتهها را دارند اما همه خوب میدانیم که نباید اجباری برای تحصیل فرزندان در یک رشته خاص باشد و باید فرزندان این مرز و بوم براساس تمایل ادامه تحصیل دهند. تعداد فارغالتحصیلان پزشکان عمومی و متخصصان حوزههای پزشکی کم است؛ اینکه رتبه ما در سطح منطقه و جهان چند است برای ما تعیین کننده نیست؛ اگر پزشک به اندازه کافی داشتیم، برای افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی اقدام نمیکردیم. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ابوالفضل باقریفرد، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و بهصورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایامالله دهه فجر، گفت: حوزه آموزش در مجموعه وزارت بهداشت یکی از بزرگترین حوزههای وزارتی است.

همچنین در بند ۸ این سیاست ها موضوع ادغام آموزش و پژوهش و درمان تاکید شده است. البته اگر این موضوع پنج سال ادامه پیدا کند چون بر اساس برآوردهای انجام شده کشور ایران نیازمند ۲۲۵ هزار پزشک است و این ظرفیت اگر تامین شود، تقریبا ۱۵ سال متوالی باید با ظرفیت بالا، دانشجوی پزشکی جذب کنیم تا بتوانیم این ظرفیت را پر کنیم. شورای تحول آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی مشغول بررسی این موضوع هستند، اما اگر اقدامات لازم صورت نپذیرد، ناگزیر هستیم فرایند ارجاع حقوقی را دنبال کنیم. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباره به تعویق افتادن اجرای سند تحول آموزش و پرورش پس از گذشت سالها، گفت: بخش مهمی از این سند مربوط به تحولات مربوط به حیطه منابع انسانی آموزش و پرروش است که مستلزم منابع مالی است که البته طبق گزارشهای آموزش و پرورش، ۳۰ درصد این سند اجرایی شده است و کارگروههایی تشکیل و بر اساس شاخصهای تعیین شده چنین ادعایی وجود دارد.