ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی ظرفیت پذیرش رشتههای تحصیلی گروه آزمایشی علوم تجربی در دورههای مختلف روزانه، نوبت دوم (شبانه)، مناطق محروم، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پیام نور نشان میدهد که این ظرفیت ۵۴ هزار و ۲۷۸ نفر است. در این صفحه علاوه بر ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در کنکور سراسری 99 ، ظرفیت پذیرش در گروه علوم تجربی در دوره های روزانه، شبانه، محروم، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه ها و موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی ، پیام نور و دانشگاه آزاد نیز اعلام شده است. ظرفیت پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی در کنکور تجربی 99 : در گروه علوم تجربی بخش عمده ای از ظرفیت به رشته ها و دانشگاه های علوم پزشکی اختصاص دارد.

  • بادام ۶ عدد
  • اخبار واحدها
  • تعداد پذیرش دانشجو: 54278 نفر
  • آب یکسوم پیمانه
  • شهرخبر – خواص فوق العاده روغن کنجد
  • پیام نور: 3572 نفر
  • بهداشت جنسی

ما 68 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در سراسر کشور، حدود 270 هزار دانشجوی علوم پزشکی در رشتههای مختلف و 20 هزار نفر هیئت علمی داریم، همچنین 250 رشتهمحل در دانشگاهها داریم که همهساله در حال تغییر است. رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشتههای کنکور در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ دارای ۵ هزار و ۸۶۱ نفر ظرفیت است که از این میان ۳ هزار و ۸۳۶ نفر ظرفیت دوره روزانه و یک هزار و ۱۹۴ ظرفیت دوره شهریه پرداز است. باقری فرد گفت: مشکل حوزه پزشکی این است که افرادی را تربیت میکنیم که، چون بومی آن مناطق نیستند در آن مناطق با وجود تعهدات نمیمانند و یا قادر به زندگی در آن مناطق نیستند؛ بنابراین برنامه اصلی ما این است که هم در حیطه پزشکی عمومی و هم حیطه تخصصی و فوق تخصصی افراد را بومی آموزش دهیم که در آن مناطق بمانند و زندگی کنند.

باقری فرد در ادامه گفت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد، عدم دسترسی عادلانه به پزشکان خصوصا پزشکان متخصص در کشور است، در طی چندسال گذشته، معضلی به نام صندلیهای های خالی در رشتههای تخصصی و فوق تخصصی وجود داشته و در حال حاضر برنامههایی داریم که با هدف بومی گزینی، هم کمبود مناطق محروم از حیث کمبود پزشک متخصص جبران شده و هم اینکه مشکل صندلیهای خالی به نحو مطلوب رفع میشود. معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: معضلی که وزارت بهداشت سالهای سال با آن درگیر بوده، دانشجویان ایرانی خارج از کشور هستند، البته هیچ محدودیتی برای فارغ التحصیلان خارج از کشور برای اینکه بازگردند، نداریم و این افراد ارزیابی میشوند و بعد از آن در داخل کشور میتوانند به تحصیل و یا کار بپردازند.

پس کافیت هر آنچه را که برای شرکت در آزمون سال بعد در ذهن دارید را با مشاوران در میان گذاشته و از طریق ارتباط با دپارتمان مشاوره رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. از آن جا که مدت زمان مصونیت از ابتلا به ویروس، پس از مبتلا شدن به آن یا تزریق واکسن، مشخص نیست، رعایت فاصله فیزیکی و اجتماعی و همچنین استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باید همچنان ادامه داشته باشد. راهنماهای گام دوم مبارزه با کووید-19، فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط کار، شاغلین و مشتریان با توجه به نوع فعالیت پس از تکمیل ثبت نام بصورت الکترونیکی ابلاغ می شود.

لذا مدیران، متصدیان، مالکان و کارفرمایان محترم موظفند به منظور شروع فعالیت با رعایت نکات بهداشتی اعلام شده(در راهنماهای گام دوم مبارزه با کووید-19 ) در این سامانه ثبت نام و اطلاعات مربوط به واحدکاری، نوع فعالیت و اطلاعات تماس (برابر راهنما) اقدام نموده تا مجوز شروع فعالیت صنف و یا صنعت مربوطه برابر مقررات صادر شود. چه روندی را باید پیش رو داشت تا ظرفیت رشته های پزشکی و علوم پزشکی افزایش پیدا کند؟ وی درخصوص افزایش حقوق دستیاری، افزود: یکی از تصمیمات خوبی که امسال گرفته، افزایش حقوق دستیاری بود که انجام شد و اعتبار آن از محل درآمدهای اختصاصی بیمارستانها تامین میشود که تقریبا پایدار است. یکی از سیاستهای رفع کمبود پزشک در کشور، افزایش ظرفیت پزشکی در سال 1401 است.

تنها ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی ۲۰ درصد معادل هزار و ۶۰۰ نفر افزایش می یابد. همچنین در سال ۱۴۰۲ نیز تعداد ۱۹۲۰ دانشجوی جدید یعنی معادل ۲۰ درصد به ظرفیت پزشکی کشور اضافه می شود و در مجموع ۱۱ هزار و ۵۲۰ دانشجوی پزشکی جدیدالورود خواهیم داشت.

ظرفیت پذیرش رشته پزشکی دانشگا های دولتی و دانشگاه آزاد به صورت مجزا اعلام شده است. ظرفیت کل رشتههای علوم پزشکی ۲۷ هزار و ۵۴۴ نفر است که از این میان ۲۲ هزار و ۷۸۲ نفر ظرفیت دورههای روزانه علوم پزشکی و ۳ هزار و ۴۷۶ نفر ظرفیت دورههای شهریه پرداز علوم پزشکی است. رشتههای پزشکی و پیرا پزشکی بسیار پر متقاضی هستند. بنابراین اختصاص ۳۰ درصد از ظرفیت پذیرش معنای کاهش چشمگیر ورودی از کنکور برای رشته های علوم پزشکی است.

همانطور که می دانید به دلیل ارزش مدرک و بسیاری از شرایط دیگر پذیرش این رشته ها در مقطع ارشد ودکتری بسیاری از داطلبان حتی با مدرک فارغ التحصیلی وزارت علوم برای ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی علاقمند می شوند و عده ی زیادی هم نمی دانند که با مدرک فارغ التحصیلی وزارت علوم با گرایش های علوم پایه ، فنی مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی می توانند در رشته های علوم پزشکی تحصیل نمایند، در انتهای مقاله لیست رشته های مجاز برای شرکت در رشته های علوم پزشکی به طور کامل ذکر شده است. در این مقاله به بررسی موضوع تکمیل ظرفیت پزشکی پرداختیم. به گزارش مرور نیوز، میثم مهدیار با بیان اینکه افزایش ظرفیت پزشکی با رعایت اصول استاندار و عدالت شهری میتواند بسیاری از مشکلات که هم اکنون در وزارت بهداشت و درمان وجود دارد را حل کند، گفت: در حال حاضر در اکثر استانهای ایران به ویژه مناطق محروم، کمبود پزشک عمومی و متخصص احساس میشود که مصوبه جدید شورای عالی فرهنگ میتواند دوای درد این کمبود باشد.

این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان آزاد شهرستانها و مناطق محروم و کم برخوردار است. کودک در یک محفظه­ی بسته داخل اتاق قرار می­گیرد که گهواره­ای از جنس پلاستیک است و کودک را گرم نگه می­دارد. یکی دیگر از مواردی که امسال اغلب داوطلبان با آن مواجه شدن درصد زبان و عدم صادر شدن کارنامه برای داوطلبانی بوده که درصد زبان خود را کمتر از 25 زده اند، بارها و بارها این نکته را به دوستان یاد آوری کرده ایم که زدن درصد 25 درس زبان و 30 درصد میانگین دروس اختصاصی برای صادر شدن کارنامه ضروری می باشد و زدن این درصد با انتخاب درست منابع ، داشتن برنامه ریزی و البته زدن تست کار چندان سختی نمی باشد. عین اللهی افزود: برای این منظور برنامهریزیهایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده و طرحهایی برای توسعه فضاهای درمانی پیشبینی شده است که امیدواریم با همکاری آستان قدس رضوی و دیگر مجموعهها به نتیجه برسد و در خدمت زائران قرار بگیرد.

رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدار ترین رشته های کنکور در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ دارای ۵ هزار و ۸۶۱ نفر ظرفیت است که از این میان ۳ هزار و ۸۳۶ نفر ظرفیت دوره روزانه و ۱ هزار و ۱۹۴ ظرفیت دوره شهریه پرداز است. این آزمون در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه و شنبه هشتم تا ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ برگزار میشود. شاید تصمیم به دوشیدن شیر بگیرید تا فرد دیگری به نوزاد شیر دهد که معمولا شامل شریک یا یکی از بستگان نزدیک خانواده می­شود. ایران همچنین صنایع لبنی بزرگی دارد و به عنوان نمونه، در سال ۲۰۰۶ م، نزدیک به دو میلیون تن دانه علوفه وارد کرد.

آن دسته از دوستانی که به هر دلیل موفق به قبولی در کنکور ارشد وزارت بهداشت نشده اند ویا متقاضی شرکت در آزمون ارشد وزارت بهداشت 99 هستند، به این نکته توجه داشته باشند همانطور که توضیح دادیم انتخاب منابع طبقه بندی شده و داشتن برنامه ریزی برای مطالعه و زدن تست در هر درس می تواند شانس قبولی و زدن درصد بالا را برای شما دو چندان کند. دکتر عین اللهی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون مقاومت فردی را افزایش میدهد، اما باید توجه کرد که ویروس در جامعه همچنان وجود دارد که امیدواریم با گسترش میزان واکسیناسیون، تعداد بستری و مرگ و میر کاهش یابد، توضیح داد: واکسیناسیون وسیع در کشور انقلابی بود که انجام شد و اکنون رکورددار میزان واکسیناسیون روزانه هستیم؛ حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز در روز تزریق داریم که در اجرا بسیار سخت است.

این مساله باعث میشود پزشک مجبور باشد تا 60 بیمار در روز ویزیت کند و باعث تحمیل فشار کاری فراتر از توان به پزشکان میشود که حاصل آن فرسودگی همین تعداد پزشک محدود در این مناطق است. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه تصریح کرد: با این حال روز گذشته خبری توسط سازمان نظام پزشکی با عنوان «طرح افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی رأی نیاورد» در وبسایت رسمی آن سازمان منتشرشد که نادرست است و تکذیب میشود. ما ۶۸ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در سراسر کشور، حدود ۲۷۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در رشتههای مختلف و ۲۰ هزار نفر هیات علمی، داریم، همچنین ۲۵۰ رشته محل در دانشگاهها داریم که همه ساله در حال تغییر است.