ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدار ترین رشته های کنکور در کنکور سراسری سال گذشته، دارای ۵ هزار و ۸۶۱ نفر ظرفیت است که از این میان ۳ هزار و ۸۳۶ نفر ظرفیت دوره روزانه و ۱ هزار و ۱۹۴ ظرفیت دوره شهریه پرداز است. رشته داروسازی نیز به عنوان دیگر رشته پرطرفدار دکتری عمومی دارای ۱ هزار و ۱۸۵ نفر ظرفیت مجموع روزانه و شهریه پرداز در سال گذشته بوده است. در صورت تغییر ظرفیت پذیرش رشته های گروه پزشکی در دانشگاه های شهریه پرداز (پردیس خودگردان) این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

  1. معاونت بهداشت
  2. شیر نیم لیتر
  3. ثبت مدارک مربوط به سهمیه
  4. تغییر ژن ها
  5. معاونت آموزشی
  6. استفاده از ژل شستشوی بانوان
  7. ظرفیت دانشگاههای روزانه: 35861 نفر

تاکنون ۸۵۰۰ نفر در رشته پزشکی تربیت میشده اند، اما اکنون باید یک عدد بالاتر از آن تربیت کرد که این افزایش ظرفیت به صورت ناگهانی محاسبات را به هم میزند. در دوران مظفرالدینشاه و محمدعلیشاه قاجار، شوق پوشاک اروپایی در اندیشهٔ قشرهای بسیاری در ایران، نفوذ کرد و تقلید ظاهری از اروپاییها، در حال رواج بود؛ در این دوران، پوشاک مردم و برخی طوایف، تغییر قابل توجهی یافت و به پوشاک اروپایی نزدیک شد. از برجستهترین نمونههای معماری این دوران، برج آزادی است. در گفتگوی سال ۱۳۹۷ خبرگزاری مهر و امیر منصوری، پژوهشگر معماری، این خبرگزاری به اهمیت ندادن مسئولان جمهوری اسلامی به برقراری پیوندی میان معماری و هویت تاریخی ایران اشاره داشت و اعلام کرد که یک سردرگمی در زمینهٔ معماری ایجاد شدهاست.

منصور کبگانیان به مهم ترین قسمت مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی مبنی بر درصد افزایش هر ساله آن اشاره کرد و گفت: با ارایه مباحث در این زمینه، رقم درصد به کمیته ای واگذار شد. ظرفیت پذیرش دانشجویان در دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس آمایش سرزمینی دیده شده است و دانشگاه ها مشابه سال های قبل دانشجو پذیرش خواهند کرد.

در واحد های ظرفیت خودگردان دانشگاه آزاد ، ظرفیت پذیرش رشته پزشکی حدود 120 نفر است و دانشجویان پذیرفته شده در این واحد ها تنها تفاوتی که با دانشجو عادی دارند ، در میزان شهریه ای است که باید پرداخت کنند. ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی 1400 به منظور آگاهی بیشتر داوطلبان در ادامه مقاله ارائه داده شده است. ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در سال گذشته در این مقاله ارائه داده شد. ظرفیت این دانشگاه ها در رشته پزشکی حدود 660 نفر است. وی افزود: پیگیران این مصوبه مثل داوطلبین رشتههای پزشکی و وزیر محترم آموزش و پرورش از این تاریخ به بعد میدانند که سازمان سنجش چند درصد نسبت به سال قبل افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی خواهد داشت البته بدون هیچ پیش قضاوتی حدود این عدد با همگرایی اعضای جلسه حدود 5 تا 10 درصد که سال های قبل این افزایش بوده است اما ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پیشنهاد 30 درصدی افزایش ظرفیت پزشکی را دارند که جایگاه این عدد را تا تصمیم گیری کمیته تخصصی خالی قرار میدهیم.

این دانشگاه ها در رشته پزشکی حدود 525 نفر ظرفیت دارند که 160 نفر آن به دانشگاه آزاد علوم پزشکی واحد تهران اختصاص دارد. دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از این جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شد و در سخنانی ضمن پاسداشت حماسه نهم دی ماه بعنوان نماد تجدید عهد مردم با رهبری معظم و نظام اسلامی، به موضوع افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی اشاره و اظهار کرد: جلساتی پیش از این در ستاد نقشه جامع علمی کشور برای بررسی این موضوع و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و تعدادی از پزشکان کشور برگزار و تایید شد که نسبت پزشک به 10 هزار نفر جمعیت در سال مبدا که سال جاری است، عدد 13 است و در سال 1410 به عنوان سال رشد، این نسبت باید به عدد 20 برسد.

وی افزود: مسئله کمبود پزشک عمدتا ناشی از توزیع نامناسب فارغالتحصیلان رشته پزشکی در سراسر کشور است و در حال حاضر هم تعداد زیادی پزشک داریم که از کار طبابت خارج شده اند. کبگانیان تصریح کرد: محور دوم افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی با اولویت مناطق محروم در نظر گرفته میشود چون در برخی از استانهای مستغنی تراکم پزشک داریم اما اکثریت مناطق محروم از این نظر مشکل دارند. باقری فرد تصریح کرد: قصد داریم در آینده نزدیک شرایط کلی اعلام کنیم تا این عزیزان بتوانند تحصیل خود را در داخل کشور با حفظ عدالت آموزشی ادامه دهند. اعضای کمیته در دو سه روز آینده در کمیته تخصصی این عدد را استخراج می کنند. وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت ۳۰ درصد دانشجویان پزشکی را بومی جذب میکند و تا ۲ الی ۳ سال آینده این پزشکان فارغ التحصیل خواهند شد و عمده نیاز مناطق محروم هم برطرف می شود.

عین اللهی تاکید کرد: خواهشم از مردم این است که در حال حاضر و در شرایطی که اُمیکرون در کشور ما هم تهاجم و وسعت پیدا کرده، برای افزایش مقاومت کودکان مان در برابر این بیماری واکسیناسیون کودکان شان را انجام دهند. از دیدگاه دانش زبانهای بینالمللی نیز، رتبهبندی مهارت انگلیسی ئیاف، ایران را در رتبهٔ ۶۹ از ۱۰۰ قرار دادهاست و میزان مهارت انگلیسی ایرانیان، در سطح پایین قرار دارد؛ این کشور، با سطح بسیار پایین (۷۰)، تنها یک شماره فاصله دارد و رتبهٔ دوم مهارت انگلیسی در خاورمیانه را داراست. دیگر ویژگی پوشاک باستانی این کشور، وجود زینتهای بسیار بر پوشاک و سلاح است. دکتر میرکاظمی؛ رییس برنامه و بودجه هم برای این منظور اعلام آمادگی کردند. وی تصریح کرد: معضلی که وزارت بهداشت سالهای سال با آن درگیر بوده، دانشجویان ایرانی خارج از کشور هستند، البته هیچ محدودیتی برای فارغ التحصیلان خارج از کشور برای اینکه بازگردند، نداریم و این افراد ارزیابی می شوند و بعد از آن در داخل کشور می توانند به تحصیل و یا کار بپردازند.

البته اخیرا گونه دلتا پلاس هم در هند شیوع پیدا کرده که شمار مبتلایان به آن هنوز کم است. اگر این فرصت فراهم شود و تستهای تشخیصی انجام شود آمار مبتلایان در واقعیت بسیار بیش از این موارد است، بنابراین رعایت موارد بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای کودکان به دلیل سیستم ایمنی بدنی ضعیفتر آنها باید مورد توجه والدین باشد. عمده مباحث بدین صورت بود که طبق آمار در موضوع کمبود پزشک متفق القول به توافق رسیدند.

در حال حاضر، نظام آموزش پزشكي عمومي، شامل 4 دوره علوم پايه، فيزيوپاتولوژي، كارآموزي باليني و كارورزي باليني است .دوره علوم پايه دوره علوم پايه پزشكي 5 ترم تحصيلي است كه با اتمام آن، دانشجويان مجاز به ورود به دوره بعدي(فيزيوپاتولوژي) هستند و پيش از ورود به دوره بعدي، امتحان جامع علوم پايه پزشكي از تمام دانشجويان به طور سراسري و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در تمام دانشگاههاي علوم پزشكي به عمل ميآيد و قبولشدگان ، مجاز به ورود به دوره فيزيوپاتولوژی خواهند بود. از ابتدای امسال و در گام پنجم، این طرح با کمک به وزارت بهداشت، درمان و دانشگاههای علوم پزشکی به واکسیناسیون عمومی اختصاص دارد.

البته افزایش دانشجوی پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد اما زمانیکه بحثهای دقیق تری درباره تعداد و درصد افزایش مطرح شد؛ جمع بندی رییس جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بدین گونه شد که این موضوع به منظور بحث و بررسی دقیقتر به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور برگردد. روز گذشته نیز با همین موضوع، جلسهای با حضور وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون بهداشت و درمان وزارت بهداشت و رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس و دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور و همچنین رئیس کارگروه مربوطه جناب آقای دکتر مخبر داشتیم و نهایتاً درباره افزایش سالیانه 20 درصدی جذب دانشجوی جدید پزشکی طی چهار سال متوالی توافق شد و باتفاق آرا تصویب شد.

طرح جدید افزایش ظرفیت پزشکی : وزیر بهداشت با مخالفت صریح با طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی گفت: معتقدیم افزایش ظرفیت دانشگاههای علوم پزشکی، برای نظام سیاسی و نظام اجتماعی کشور مشکل آفرین خواهد بود. براساس آخرین اخبار منتشر شده، ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی در سال 1401 همانند سال گذشته خواهد بود و در سه رشته پرطرفدار تجربی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) افزایش ظرفیت چندانی نخواهیم داشت. یافتهها: براساس یافته­ها، نمره­ شاخص ریسک ابتلای بیش از 95 درصد کارکنان پلیس «پ»، بیش از 88 درصد کارکنان پلیس «ر» و بیش از 93 درصد کارکنان پلیس «آ» بالای عدد 40 (غیرقابل قبول) بود. وزیر بهداشت عنوان کرد: اگر به واکسیناسیون ۸۰ درصد برسیم حتما لازم است در مراسمی از آنهایی که در داخل و خارج وزارت بهداشت به ما در این کار جمعی کمک کردند، تشکر کنیم، به ویژه خبرگزاریها که بسیار کمک کردند.

متاسفانه در تصویب این طرح نظرات کارشناسی و دلسوزانه جامعه پزشکی کشور مورد توجه قرار نگرفت و با مطرح کردن تعارض منافع برای مخالفان و بدون در نظر گرفتن جوانب امر و سنجیدن موضوعات مطرح شده توسط جامعه پزشکی تصمیم گیری صورت گرفت. برخی مطالعات نشان داده اند که مردان چاق بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات درجه پایین را دارند و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی هستند. اکثر موارد در مردان بالای 65 سال تشخیص داده می شود. این تعداد در مردان سنین 40 تا 59 سال به 1 در 38 نفر می رسد. ظرفیت روزانه ۷۵۴ نفر و ظرفیت شهریه پرداز این رشته ۲۹۱ نفر است. ظرفیت دوره روزانه دندانپزشکی در سال گذشته ۸۹۶ نفر و ظرفیت دوره شهریه پرداز ۲۷۲ نفر بوده است.