ثروتمندترین فرد جهان کیست؟

بیشتر توییتهای من دربارهی شوخیها و کنایه زدنهاست و برای من هم جالب است که اکثر مردم هم دربارهی توییتهای من همین فکر را میکنند. ماسک با خود فکر می کند که اگر دوج کوین (DOGE)، رمزارزی که به عنوان یک شوخی اختراع شد، آخرسر رمزارز برتر بازار شود، چقدر مسخره خواهد بود. طبق یک نظرسنجی در توئیتر ۸۲ درصد شرکتکنندگان به ممنوعیت فعالیت ایلان ماسک در توئیتر رای مثبت دادند.اخیرا هم بازار کریپتوکارنسی روند روبه رشد پیدا کرد، اما توئیت ایلان ماسک روند بازار را دوباره منفی کرد. ایلان ماسک مدیرعامل تسلا در توئیتر اشاره کرد که تسلا احتمالاً دارایی بیتکوین خود را فروخته است و باقی آن را هم به فروش خواهد رساند.

ماسک که با سرمایهی ۱۰۰ میلیون دلاری حاصل از پروژههای قبلی خود اسپیس ایکس را تأسیس کرده بود، بهصورت همزمان عنوان مدیر ارشد اجرایی (CEO) و مدیر ارشد تکنولوژی (CTO) این شرکت را در اختیار دارد. وی همچنین 60 درصد از سهام هلدینگ ایندیتکس را نیز در اختیار دارد. نکته ی مهم دیگری که در مورد وارن بافت وجود دارد این است که او با خود عهد بسته بود که 99 درصد سرمایه ی خود را به خیریه ها ببخشد و تاکنون حدود 32 میلیارد دلار از ثروت خود را به امور خیریه اهدا کرده است. همان طور که گفتیم برای دسترسی به اینترنت استارلینک نیاز به یک دیش و روتر دارید که به قیمت ۵۰۰ دلار در دسترس قرار دارد. لری الیسون شرکت اوراکل را در سال 1977 تاسیس کرد تا با این کار بتواند به نیاز روبه رشد مدیریت پایگاه های داده ارتباط با مشتری را برآورده کند.

  1. ارزش خالص دارایی: 106.6 میلیارد دلار
  2. سرگی برین (Sergey Brin)
  3. منبع ثروت: بنیانگذار آمازون
  4. ارزش خالص دارایی: 109.1 میلیارد دلار

برای مثال مکنزی اسکات، همسر سابق بزوس، در چهار ماه حدود ۴ میلیارد دلار به کسبوکارهای آسیبدیده از همهگیری کووید ۱۹ بخشید و اکنون دارایی او ۶۰ میلیارد دلار برآورد میشود.درادامهی مقاله بافرض اینکه بزوس بسیار پرمشغلهتر از آن است که بتواند برای خرجکردن پولهایش برنامهریزی کند، ما چندین پیشنهاد برای او ارائه میکنیم تا بتواند زمان بیشتری را روی تعهدات و ایدههای خود صرف کند. ناگفته نماند که ۱۰۰ میلیون دلار از پولهای بزوس را کنار گذاشتیم که بتواند زندگی راحتی داشته باشد و باقی دارایی او را خرج میکنیم. جف بزوس در 5 ژوئیه سال2021 از سمت مدیرعاملی کنار رفت تا رئیس اجرایی شود. اگر جف بزوس بهدنبال این اثر هنری باشد، میتواند با حدود ۲۰۰۰ جمجمهی الماسکوب دیمین هرست یک جمجمهی بزرگتر درست کند! در سال ۲۰۰۷ هنرمندی با نام دیمین هرست (Damien Hirst) اثر هنری با نام «عشق خدا» ساخت که قالبی فلزی از جمجمهی کشفشدهی یک فرد اروپایی مربوط به قرن ۱۸ میلادی بود.

ماسکِ ۴۹ ساله اوایل ژانویه ۲۰۲۱ به لطف افزایش ارزش سهام تسلا و دستمزد بالایی که از این خودروساز میگیرد، از بزوس پیشی گرفته و ثروتمندترین فرد جهان شده بود. جف بزوس در تاریخ ۲ فوریهی ۲۰۲۱ مصادف با ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ اعلام کرد که از جایگاه مدیرعامل شرکت آمازون کنارهگیری میکند و تمایل دارد بهدنبال دیگر اهداف و آرزوهای خود برود که شامل پیشبرد برنامههای صندوقهای خیریهی Day ۱ Fund و Bezos Earth Fund و ازسویی دیگر شرکت خصوصی صنایع هوافضای Blue Origin و روزنامهی واشنگتن پست میشود. مؤسس آمازون از سال ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۲۱ جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را حفظ کرده بود. نقطه روشن در کودکی ایلان، تکنولوژی بود. اکنون فرد شاکی خواهان روشن شدن این موضوع است که آیا برای انجام یک نظرسنجی بیموقع جهت فروش 10 درصد از سهام تسلا توسط ایلان ماسک، موافقت سرمایهگذاران در نظر گرفته شده است یا خیر.

جزیرههای مختلف با قیمتهای متفاوتی وجود دارند؛ برای مثال، جزیرهای در نوا اسکوشیای کانادا با قیمت ۶۵۰۰۰ دلار آمادهی فروش است؛ اما، جزیرهی لری الیسون گزینهی خاصی بهشمار میرود، موسس شرکت اوراکل، مالکیت ۹۸ درصد از این جزیره را دراختیار دارد. این اثر هنری مدرن ۱۰۰ میلیون دلار قیمت دارد. جزیرهی شخصی الیسون، دارای مجموعهی هنری بهارزش میلیونها دلار است. الیس والتون به جواهرات علاقه ی زیادی دارد به همین خاطر در سال 2011 در ایالت آرکانزاس زادگاه خود، موزه ی کریستال بریج را تاسیس کرد و لازم به ذکر است که مجموعه ی هنری شخصی او بالغ بر صدها میلیارد دلار ارزش دارد. آمانسیو اورتگا را بیشتر به خاطر تاسیس برندپوشاک زارا می شناسند.

سپس او به همراه دوستان خود یک وب سایت مرتبط به چین تاسیس کردند. درسال ۲۰۰۷، برای ساخت این تلسکوپ بودجهی یک میلیارد دلاری درنظر گرفته شد؛ اما درحال حاضر مخارج ساخت و طراحی آن فراتر رفته است و پیشبینی میشود که ساخت نسخهی نهایی آن هزینهی ۱۰ میلیارد دلاری درپی داشته باشد.ازجمله موارد خاصی که در سازهی تلسکوپ فضایی جیمز وب وجود دارد میتوان به آینهی طلایی با طول بیشتراز ۷٫۵ متر اشاره کرد. بهطور معمول، ابتدا باید فناوری اختراع شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما سازوکار ناسا معمولی نیست و بودجههای زیادی صرف حل مشکلات عجیب میکند که غالبا منجر به اختراع ابزار خاص میشوند.قطعا ۱۸ نسخهی دیگر تلسکوپ فضای جیمز وب ارزانتر خواهند بود.

او در حال حاضر با مجموع 70 میلیارد دلار ثروت در جایگاه ششم ثروتمندترین افراد جهان در سال 2018 قرار گرفته است. آمانسیو حدود 7500 لباس فروش را در سراسر جهان اختیار دارد که اکثر آن ها برندهایی مانند پول اند بیر و ماسیمو دوتی هستند. لری الیسون رئیس، مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیانگذاران غول نرم افزاری اوراکل است که حدود 35 درصد از آن را در اختیار دارد. چارلز کوک در حال حاضر حدود 60 میلیارد دلار سرمایه دارد و 42 درصد از سهام شرکت صنایع کوک را هم در اختیار دارد. جالب است بدانید که مارک زاکربرگ و همسرش با خود عهد بسته اند که تا پایان عمرشان 99 درصد از سهام فیس بوک را واگذار نمایند. وی همین طور 17 درصد از سهام مجله ی نیویورک تایمز را نیز خریداری کرده است و در حال حاضر با سرمایه ای حدود 1/67 میلیارد دلار به عنوان هفتمین ثروتمند جهان در سال 2018 معرفی می شود.

دارایی شخصی بزوس، که عمدتاً در سهام آمازون ذخیره شده، در سالهای اخیر همراه با افزایش ارزش سهام این شرکت به طور خیره کنندهای افزایش یافته تا او همچنان در زمینه کسب ثروت رکوردزنی کند. آمانسیو اورتگا همین طور بخشی از ثروت و سرمایه ی خود را در قسمت املاک شهرهای بزرگ دنیا مثل شیکاگو، نیویورک، مادرید، میامی، بارسلونا و لندن سرمایه گذاری نموده است. مثل جک ما موسس علی بابا که بیش از ۳۰ درخواست شغلی اش رد شد، اما هیچوقت ناامید نشد. با اجرای این طرح پروژهی استارلینک شرکت اسپیس ایکس مثل بازیهای کودکانه بهنظر خواهد آمد.

4- اینترنت (ایلان ماسک از طریق شرکت فضایی خود یعنی شرکت اسپس ایکس در حال اجرای برنامه اینترنت ماهواره ای سراسری به نام استارلینک است. اجرای این طرح و استفاده از ۱۹ تلسکوپ فضایی نهتنها باعث افزایش قدرت و سرعت بشر در پیداکردن سیارههای فراخورشیدی میشود؛ بلکه درهای جدیدی از آنچه در آسمان رخ میدهد را بهروی بشر خواهد گشود. فرض کنید ۱۹ تلسکوپ عظیم توسط شرکت فضایی بزوس به فضا ارسال شوند. اما ماسک همانطور که به سرعت ثروتمندان دیگر را کنار زد تا به جایگاه نخست برسد، به همان سرعت نیز این جایگاه را از دست داد و به بزوس واگذار کرد. گروه اقتصادی: با توجه به جدیدترین گزارش نشریهی فوربس، جف بزوس دوباره موفق به کنار زدن ایلان ماسک شده و در رتبهی نخست ثروتمندان جهان قرار گرفته است.

ایلان ماسک گفته است که نمونه اولیه تسلا بات احتمالا سال آینده آماده خواهد شد. زیرا، در ساخت آنها میتوان از فناوری نسخهی اولیه استفاده کرد و هزینههای تحقیقاتی و آزمایشی از آنها کاسته میشود. در مجموع، میتوان گفت 2825 میلیاردر در این دنیا وجود دارد. این شرکت خوشه ای از سال 1967 تاکنون از محل درآمد خطوط انتقال نفت، کسب و کار، مواد شیمایی و مواردی از این قبیل سالیانه حدود 100 میلیارد دلار درآمد دارد. الیس والتون دختر سام والتون موسس فروشگاه های زنجیره ای والتون، اکنون با سرمایه ای بالغ بر 46 میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین زن جهان و همچنین شانزدهمین فرد ثروتمند دنیا در سال 2018 معرفی شده است. جالب است بدانید سرمایه او در طی یک سال حدود 5/30 میلیارد دلار رشد کرد به گونه ای که این مرد فرانسوی با سرمایه ای حدود 72 میلیارد دلار موفق شده است به جایگاه چهارم ثروتمندترین افراد جهان سال 2018 دست پیدا کند.