جدیدترین خبرهای «خروج نظامیان آمریکا

شواهد نشان میدهد که صدر قصد دارد دولت اکثریت ملی را تشکیل دهد که مدت ها خواستار آن بود. وی افزود: این نشان میدهد ما چیزی برای مبارزه داریم که پول یا اتحادیه اروپا نیست. ۴.تداوم انتقال گاز روسیه و جمهوری آذربایجان از طریق دو خط تاناپ و ترک استریم به اروپا. شرکت آمریکایی «رندکورپوریشن» پس از یک بررسی در سال ۲۰۰۸، جنگنده «سوخو ۳۵» را برتر از جنگنده «اف ۳۵» خواند.

پس از آنکه سازمان امنیت و همکاری اروپا از توافق هیاتهای مذاکرهکننده از روسیه و اوکراین بر سر برقراری مجدد آتشبس کامل در شرق اوکراین خبر داد، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیهای از این توافق استقبال کرد.

فارغ از اینکه سکانداران سیاست خارجی ایران از چه اندیشه هایی پیروی می کنند، هیچ توافق بین المللی نباید باعث به مخاطره افتادن امنیت ملی کشور شود. به گزارش «وطنامروز»، رئیسجمهور آمریکا پس از امضای این لایحه و تبدیل آن به قانون در بیانیهای نوشت: این قانون شامل اختیارات مهم برای حمایت از دفاع ملی کشورمان است.

طبق این گزارش، قانون اختیارات دفاع ملی سال مالی ۲۰۲۲ که حدود ۵ درصد هزینهکرد نظامی را به نسبت سال ما قبل آن بیشتر کرد، بعد از بحثهای جدی دموکراتها و جمهوریخواهان مجلس نمایندگان و سنای آمریکا که بابت مناقشه بر سر سیاست چین و روسیه به بنبست رسیده بود، به تصویب رسید.

مصوبه کنگره علاوه بر این، حاوی چندین طرح ضد ایرانی است که در دل این لایحه به تصویب رسیده است. به گزارش فارس، جو بایدن در بیانیهای که بعد از امضای این لایحه صادر کرد مخالفت خود را با بخشهایی از این بند ابراز کرد. در بند ۱۲۲۶ این لایحه تصریح شده هیچ مقداری از وجوهی که به موجب این قانون در اختیار وزارت دفاع آمریکا قرار میگیرد نباید برای انتقال یا تسهیل انتقال ارز یا سایر اقلام ارزشمند به حکومت ایران، نهادهای تابعه حکومت ایران یا عوامل آن مورد استفاده قرار گیرد.

تجمع نظامیان روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین باعث افزایش نگرانی کشورهای غربی از نیت مسکو برای اقدام نظامی علیه اوکراین را موجب شده است، مسالهای که روسیه آن را توهم اروپا و آمریکا و تلاش آنها برای روس هراسی خوانده است.

بلینکن در ادامه افزود: «اگر حتی یک نظامی روسیه به شیوهای تهاجمی وارد اوکراین شود، همانطور که گفتم این اقدام روسیه با پاسخی شدید، سریع و یکپارچه از سوی ما و اروپا همراه خواهد شد». مسکو از ناتو خواسته است تا نظامیان و تجهیزات نظامی خود را از شرق اروپا خارج کرده و اجازه پیوستن اوکراین به ناتو را ندهد.

در خاتمه این گزارش آمده است، ایرانیها باید قبل از عملیاتی شدن «سوخو ۳۵»، آموزشهای فراوانی را روی آنها انجام دهند اما این جنگنده در نهایت باید تا زمان فروش وارد خدمت در ایران شود. با این حال، بایدن این بیانیه را به عنوان قید تحفظ ذکر کرده و موضع او تأثیری در تبدیل شدن این بند به قانون نخواهد داشت.

مشکل اصلی برجام در این یا آن بند نیست. در همین حال، این لایحه حاوی چندین بند است که در آن سیاستهای کلی پنتاگون در قبال ایران مشخص شده است.

بخش دیگری از این لایحه به توضیح درباره «برداشت کنگره» از غنیسازی اورانیوم در ایران پرداخته و ادعا کرده است: «تصمیم ایران برای غنیسازی اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد یک اقدام تنشآمیز دیگر است و زمان گریز ایران برای ساخت مواد غنیسازیشده جهت ساخت بمب اتم را کوتاه میکند». به هر حال محمود احمدینژاد است دیگر، پدیدهای که عالم سیاست ایران تا کنون نظیرش را ندیده بود.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور قرار است با استفاده از ۴ فروند هواپیمای ترابری نظامی، بیش از ۵۰۰ نفر را از افغانستان تخلیه کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رزمایش نظامی یگان های تانک ارتش روسیه در تاجیکستان در نزدیکی مرز با افغانستان آغاز شد.

هرچند که مقامات مسئول عراقی از آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی خبر دادهاند و هر از چند گاهی خبر عقبنشینی چندین یگان رزمی آمریکا رسانهای میشود. به نظر میرسد در فاصله یک روزمانده تا نشست «گفتوگوهای امنیتی راهبردی» آمریکا و روسیه در 10 ژانویه، گمانهزنیها درباره تاثیر تحولات قزاقستان بر این مذاکرات و تاثیر آن بر بحران اوکراین تشدید شود.

رایس که بعنوان نویسنده و سخنران فعالیت میکرده، در سال گذشته حدود ۶۲۰ هزار دلار از طریق سخنرانی در شرکتها و دانشگاهها و ۲۵۰ هزار دلار از حق تألیف کتاب به دست آورده است، و درآمد کل وی از سال گذشته بین 2 میلیون تا 6.7 میلیون دلار بوده است. در قانون خدمات کشوری نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات، قضات و اعضای هیئت علمی دانشگاهها مستثنا شدهاند اما در حال حاضر وزارت نفت، صنایع معادن(شرکتهای ایدرو و ایمیدرو) خود را جدا کردهاند.

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه آماده ادامه مذاکرات است اما در عین حال خواهان نتیجهبخش بودن آن است. و اگر ماشه تحریمها الان چکانده شود ما تاثیر بازدارندگی آن را از دست خواهیم داد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز پیشتر در همین ارتباط تصریح کرد: آمریکا پس از خروج از افغانستان قصد مستقر کردن نیروهای خود در آسیای میانه را دارد؛ اما ما نمی خواهیم نظامیان این کشور را در این منطقه ببینیم.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درخواستها برای تحریم روسیه در ارتباط با بحران اوکراین را رد و تاکید کرد که تحریم مسکو در شرایط کنونی قدرت بازدارندگی غرب برای جلوگیری از تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین را تضعیف خواهد کرد. نویسندگان کانادایی پیشنهاد می کنند برای افرادی که ناامن هستند، استفاده از این خاطرات راحت برای کمک به آنها در دستیابی به رضایت بیشتر از روابط فعلی بسیار مهم است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، این رزمایش در خاک تاجیکستان به مدت یک ماه برگزار خواهد شد و طی آن پایگاه نظامی مسکو در این کشور نیز تقویت می شود.

بر اساس بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه، ارتش این کشور تعدادی از تانکهای «تی -۷۲» خود را در کوهستانهای تاجیکستان مستقر کرده و تمرین شلیک به اهداف متحرک در فواصل دور را انجام داده است.