دانستنیهای جالب در مورد بیماری کرونا و نحوه انتقال آن

ویروس کرونا این روزها تیتر خبری داغ رسانهها و شبکههای اجتماعی شده که باعث ترس و نگرانی بسیاری از ما شده است. سازمان بهداشت جهانی توصیههای همگانی در این خصوص منتشر کرده که آگاهی و رعایت این موارد باعث میشود تا با آرامش بیشتری از خود و عزیزانمان مراقبت کنیم. ویروسهای کرونا یک خانواده بزرگ از ویروسها هستند که میتوانند باعث ایجاد یک سرماخوردگی ساده تا بیماریهای حاد تنفسی مثل سارس شوند. ویروس کرونا جدید هم از این خانواده است. آیا بیماری کووید ۱۹ خطرناک است؟ این بیماری مثل سایر بیماریهای حاد تنفسی میتواند مشکلاتی را برای فرد مبتلا ایجاد کند. این بیماری به ندرت کشنده بوده و بیشتر افراد حساس و آسیبپذیر مثل سالمندان و افرادی که دارای بیماریهای زمینهای، دیابت، بیماریهای قلبی و مشکلات تنفسی هستند، را تهدید میکند.

  • برای هادیهای صیقلی، برابر با ۱
  • ماسک همه بینی را بپوشاند، نه تنها نوک آن را
  • از فضاهای با تهویه نامناسب و یا شلوغ اجتناب کنید
  • وزوز گوش و کرونا ویروس
  • کبودی لب یا صورت
  • نوع دلتا (هندی) ویروس کرونا چیست و چه علائمی دارد؟

ممکن است با دوری از افراد بیمار، بتوان تا اندازهای خطر ابتلا به این ویروس را کاهش داد. همچنین از تماس دستها با چشم، بینی و دهان باید خودداری شود. شستن دستها با آب صابون، حداقل به مدت ۲۰ ثانیه هم از جمله توصیههای متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است. اگر بیمار هستید و تصور میکنید که ممکن است علت آن ویروس کرونا باشد باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی اطلاع دهید و به دنبال درمان زودهنگام باشید. سازمان بهداشت جهانی صفحهای ویژه به گزارشها و توصیههای مربوط به ویروس جدید که با نام اختصاری 2019-nConV شناخته میشود اختصاص داده است.

کاده میگوید: «تا جاییکه من میدانم، شیردهی کاملاً ایمن است. اگر مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا هستید، حتماً خیلی سریع کمک پزشکی بگیرید و به دستورات پزشک خود را عمل کنید. مادرانی که از لحاظ جسمانی وضعیت خوبی دارند و میتوانند به نوزاد خود شیر بدهند، بایستی موارد احتیاطی را رعایت کنند، ازجمله زدن ماسک درصورت امکان، شستن دستها قبل و بعد از تماس با نوزاد و تمیز/ضدعفونی کردن سطوح.

هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا این سویه منجر به تغییر در علائم یا شدت کووید می شود وجود ندارد – دانشمندان آفریقای جنوبی از نزدیک در حال نظارت بر روی آن هستند. از آنجایی که بین ابتلا به عفونت و وخیم شدن آن فاصله وجود دارد، چندین هفته طول میکشد تا اطلاعات واضحی در دسترس قرار گیرد. در مرحله فعلی، دانشمندان میگویند هیچ دلیل محکمی وجود ندارد که گمان کنیم سویه امیکرون شدید تر یا خفیفتر از سویه های قبلی است.

به گفته گلاتر، نکته اصلی این است که متخصصان مراقبت های بهداشتی باید هوشیار باشند و هنگام ارزیابی بیمارانی که ممکن است علائم مرتبط با این بیماری را داشته باشند ذهن خود را باز نگه دارند. گلاتر گفت: “درک پیشرفت علائم افراد مبتلا به کرونا بسیار مهم است چرا که باعث می شود مانع از پیشرفت بیماری شویم – در واقع فرد را ایزوله کرده و افرادی که با وی تماس داشته را پایش کنیم.

همچنین، خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین C به محافظت از گلبول های سفید خون در برابر آسیب کمک می کند. چندین مطالعه بالینی نشان داده است که مکمل ویتامین C با مقادیر 500 میلی گرم یا بیشتر روزانه به طور موثری بروز، شدت و مدت زمان عفونت های تنفسی و سیستمیک را کاهش می دهد. این ویتامین برای پیشگیری از کرونا بسیار مفید است. ویتامین C، یک ویتامین محلول در آب است که بدن انسان قادر به تولید آن نمی باشد.

در حال حاضر انوع قابلتوجه در بیشتر کشورهایی که دارای چند سویهی کرونا هستند شیوع دارد. B.617.1 (آلفا): این نوع اولینبار در انگلستان و در دسامبر سال 2020 در ایالات متحده شناسایی شد. B.1.351 (بتا): این سویه اولینبار در دسامبر سال 2020 در آفریقای جنوبی کشف شد. همچنین موارد آن در اواخر ژانویه 2021 در ایالات متحده کشف شدند. P.1 (گاما): این نوع اولینبار در مسافران برزیلی شناسایی شد. آنها در اوایل ژانویه در طی غربالگری معمول در یک فرودگاه در ژاپن آزمایش شدند. این سویه همچنین در ژانویه 2021 در ایالات متحده شناسایی شد.

آیا امیکرون می تواند منجر به کووید طولانی شود؟ اگرچه چیزهای زیادی در مورد omicron ناشناخته باقی مانده است، کارشناسان می گویند این نوع ممکن است منجر به کووید طولانی مدت، حتی با یک مورد خفیف شود. بیمارانی که علائم طولانیمدت دارند میتوانند ماهها پس از ابتلای اولیه به کووید، خستگی شدید، ریتم قلب نامنظم و سایر مشکلات را تجربه کنند.