دوئل سرنوشتساز تیم بایدن و ایران برای احیای برجام

اما در آستانه انتقال قدرت، تیم پنس به صراحت اعلام کرد که او نمی تواند در مرحله نهایی همراه ترامپ باشد و باید به جای آن بر اساس قانون در مراسم پیروزی بایدن شرکت کند. با این حال، بایدن پس از پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و کسب کرسی ریاست جمهوری آمریکا، به هر اقدامی دست زده تا این تصور که وی فردی ضعیف و ناتوان است و از سلامت برخوردار نیست را از بین ببرد.

این کارگروهها برای این منظور فهرست چند برابر ظرفیت را به همراه برنامههای افراد مدنظر و نتایج ارزیابیهای تخصصی، به رئیس جمهور منتخب عرضه میکنند تا در نهایت با انتخاب او، شایستهترین مدیران برای تصدی مسئولیتها در کابینه سیزدهم، انتخاب و برای کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شوند. فرآیند کار در این کارگروهها نیز به این شکل است که بر اساس شاخصهای شایستگی برای احراز هر مسئولیتی در کابینه، با لحاظ نقاط ضعف و قوت و کارنامه مدیریتی فرد معرفی شده، انتخاب و نام آنها پس از تایید اولیه و مورد استعلامات لازم از مراجع ذیصلاح قرار میگیرد.

بیشترین تأکیدات رهبر انقلاب در سالهای اخیر بر حل مشکلات معیشتی مردم و قوی کردن اقتصاد کشور بوده است؛ مغرضانی که جز بدخواهی برای ایران و مردم در سر ندارند، تلاش کردند این تأکیدات را به مخالفت رهبری با دولت ترجمه کنند، در حالیکه این رویکرد رهبر انقلاب، بالاترین سطح از کمک و حمایت از دولت بود؛ نتیجه تلاش برای دور نگهداشتن دولت از حاشیهها و هدایت آن به میدان خدمت و اقدام و عمل، در صورتی که با همراهی دولت همراه شود، موفقیت دولت و اقبال عمومی به خدمات دولت خواهد بود و این چیزی نیست، جز سرافرازی و موفقیت برای دولت و نظام.

از این رو، میتوان استنباط کرد که ایران و آمریکا در حال حاضر میکوشند با ابزار دیپلماسی فشار و تهدید (coercive diplomacy) دیگری را وادار به برداشتن گام نخست کنند و درصورت عدم تمایل و آمادگی هیچ یک از طرفین، حداقل از این بازی جوجه و دوئل برجامی برای خواندن نیات آشکار و پنهان یکدیگر و آگاهی از امتیازاتی که طرف مقابل حاضر است برای تنشزدایی و ایجاد فضای مذاکره پیش از پیوستن به برجام به دیگری اعطا کند، بهره ببرند.

بر اساس برجام، ایران مجاز به غنیسازی در راکتور آب سنگین اراک نیست، اما حدود 1044 سانتریفیوژ از نوع IR1 به منظور غنیسازی در اختیار دارد و دستکم 1057 سانتریفیوژ دیگر نیز در این سایت نصب کرده است.

البته نگاهی به سیزده دوره تشکیل دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد عبور از سد مخالفت ها در مجلس با افراد پیشنهادی رییس جمهور امری راحت نبوده و نیست، پدیده ای که گاها باعث شده همانند دوره اخیر روسای جمهور نه با ترکیب کامل وزرای پیشنهادی خود، بلکه با عددی کمتر از آنچه تصور می کردند سکان اداره کشور را در دست بگیرند. استفاده از مدیرانی که انرژی و ریسکپذیری جوانی را دارند و البته دارای تجربههای مدیریتی نیز هستند میتواند این معضل را حل کند؛ البته در این راه استفاده از بدنه دانشگاهها نیز کمک بسیاری به رئیس دولت یازدهم خواهد کرد.

برای برخی کشورها، دریافت این نوع وقت به سادگی نبوده و هزینه آن بالاتر از وقت سفارت عادی است. میشوند. همچنین چهار شاخص اعلام شده توسط رئیس جمهور منتخب یعنی «کارآمدی»، «فسادستیزی»، «روحیه انقلابی» و «مردمی بودن» در این افراد بررسی میشود و نتیجه به کارگروههای تخصصی که از سوی رئیسی تشکیل شده، ارائه میشود. ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، جواد اوجی وزیر پیشنهادی نفت، محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو و حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش مجلس وارد مرحله پایانی یعنی رای گیری در خصوص وزرای پیشنهادی شدند.

باید دید گزینه جا مانده کابینه یعنی وزیر آموزش و پرورش چه زمانی به مجلس معرفی خواهد شد. همچنین ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که یکی از آنها کاندیدای ریاست جمهوری دوره سیزدهم نیز بود در دولت حضور خواهند داشت که شاید اگر علیرضا زاکانی شهردار تهران نمیشد، نام احمد امیرآبادی فراهانی دیگر نماینده مجلس هم در این لیست به عنوان گزینه پیشنهادی یکی از وزارت خانهها به چشم میخورد.

آنطور که دفتر رئیس جمهور منتخب امروز اعلام کرده است انتخاب کابینه دولت سیزدهم در حال حاضر در مرحله سوم و چهارم قرار دارد. در اطلاعیه دفتر رئیسی آمده است: انتخاب اعضای کابینه دولت سیزدهم توسط رییس جمهور منتخب وارد مرحله ارزیابی شایستگی توسط کارگروههای تخصصی شده است.

در این میان بررسی روزنامهها، تارنماها و خبرگزاریهای داخلی نشان میدهد که رسانههای داخلی به بررسی جنبه های مختلف رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم پرداخته اند. در این راستا هر چند پیش بینی میشد که حداقل ۳ یا ۴ وزیر از جمله وزرای آموزش و پرورش، کار، فرهنگ، صمت و ورزش نتوانند رای اعتماد مجلس را کسب کنند اما در نهایت نمایندگان با رای بالای خود به ۱۸ نفر از ۱۹ وزیر پیشنهادی همه نفرات مدنظر رئیس جمهور را به جز حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش راهی پاستور کردند.

ایالات متحده متعهد است شرکای خود را برای رفع فوری سوء تغذیه و حصول اطمینان از تأمین پایدار تغذیه جهانیان در دهه های آینده به همکاری ترغیب کند. همانطور که مطالعات اخیر مرکز بلفر هاروارد نشان می دهد، چین به سرعت در حال عقب افتادن از ایالات متحده از نظر فناوری و توانایی های نظامی است، اگرچه ایالات متحده همچنان در امور مالی، تحقیق و توسعه، آموزش و دسترسی به استعدادهای جهانی پیشتاز است.

در این میان اما نکته جالب توجه آن بود که تنها بازمانده قطار دولت سیزدهم، کسی نبود جز همان وزیر پیشنهادی که نامش به خاطر حرف نخست عنوان وزارتخانه متبوعش، صدر فهرست وزیران پیشنهادی قرار داشت و درنتیجه به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی در صحن علنی پارلمان از کارنامه و برنامه خود در مقابل نمایندگان دفاع کرد اما درنهایت اظهاراتش نزد نمایندگان مجلس مقبول واقع نشد و از حضور در دولت بازماند؛ حسین باغگلی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش که در حالی با تنها ۷۶ رای موافق در مقابل ۱۹۳ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از وزارت بازماند که اغلب وزیران پیشنهادی رییسی با بیش از ۲۰۰ رای به وزارت رسیدند.

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی اقتصاد و دارایی و امور خارجه نیز در دستور کار مجلس قرار دارد. این مکان چشماندازهای فوقالعادهای چون باغ، استخر و نماهایی از دریای آبیرنگ کارائیب دارد. بر پایه اساسنامه وزارت امور خارجه، پست و مقام دو مقوله جدا از هم و در عین حال مرتبط با یکدیگر است. ما برای تمرکز بر نیازهای فوری مردم جهت بهبود سلامت و پی آمدهای اقتصادی بهتر در حال همکاری با نهادهای منطقه ای، از آسه آن گرفته تا اتحادیه آفریقا و سازمان کشورهای قاره آمریکا هستیم.

یکی از مسئولان مرکز بهداشت جنوب تهران نیز در خصوص اجرایی شدن طرح واکسیناسیون در منزل توسط این مرکز به «ایران» میگوید: از آنجایی که همه افراد جامعه باید واکسن دریافت کنند تا بتوانیم این بیماری را در سطح کشور کنترل کنیم واردات واکسن بهطور گسترده صورت گرفته و فراخوان انجام واکسیناسیون انجام شده است اما در این میان گروهی مانند معلولین، جانبازان و برخی سالمندان که توان حرکتی ندارند یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند امکان حضور در مراکز تجمیعی واکسیناسیون را ندارند.

  1. آدرس وزارت خانه در تهران : خ شریعتی کوچه کاج
  2. رضایتنامه والدین برای افراد زیر ۱۸ سال
  3. نام وزارت خانه در تهران : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  4. مراحل و چگونگی دریافت اجازه خروج دانشجوئی به ترتیب
  5. رزرو بلیت هواپیما (رفت و برگشت)
  6. بی نظیر48

یکی دیگر از مدارکی که باید برای تکمیل ثبت نام در فیبوگروپ برای بروکر ارسال کنید، مدرک تایید آدرس محل سکونت شماست. در پایان بررسی صلاحیت نوزده وزیر پیشنهادی ابراهیم رییسی، رییس جمهور دولت سیزدهم تنها حسین باغگلی نتوانست برای وزارت آموزش و پرورش از مجلس رای اعتماد بگیرد. کارگروه ویژه در ادامه بررسی صلاحیت این افراد، مصاحبه و تطبیق خصوصیات با سیاستهای کلان دولت سیزدهم و معیارهای انتخاب کابینه را انجام میدهد.