فراکسیون «صدر: جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهور راتحریم کرد

به این معنا که برخی مایل هستند نقش دولت در سایه را برای دولت رئیسی ایفا کنند، برخی هم هر انتقادی را نشانه تشکیل در دولت سایه میدانند. به گزارش مشرق، «روزنامه کیهان» در بخش اخبار ویژه خود نوشت: تقی آزاد ارمکی در روزنامه اعتماد نوشت: مشکلات اقتصادی و معیشتی اخیر کشورمان، باعث شده تا دامنه وسیعی از اقشاری که پیش از این ذیل طبقه متوسط جامعه ایرانی دستهبندی میشدند، وارد دایره طبقات محروم جامعه شوند.

حالا اما سیدمحمود علیزادهطباطبایی، از اعضای حزب کارگزاران سازندگی، خبر داده است روحانی در روزهای اخیر با شخصیتهایی مانند ناطقنوری، خاتمی، باهنر و لاریجانی جلساتی داشته است و آنکه او میگوید قرار است این جلسات به تشکیل دولت در سایه ختم شود: «آقای روحانی در روزهای اخیر با آقایان ناطقنوری، خاتمی، باهنر و لاریجانی جلساتی داشته است. دونالد ترامپ در روز ۱۶ آوریل سال ۲۰۱۹ قطعنامهای را که از سوی اعضای هر دو حزب کنگره به منظور پایان دادن به حمایت نظامی ایالات متحده از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تنظیم شده بود را وتو کرد.

از یکسو خاتمی در رأس اصلاحات دیده میشود و از سوی دیگر ناطق است که روزگاری قطب اصولگرایی بود و دیگر سو شخصیتهایی که در سالهای اخیر مواضعی معتدل داشتهاند؛ مانند لاریجانی و باهنر و البته حسن روحانی هم بهعنوان رئیس دولت یازدهم و دوازدهم، انگار پیشقدم شده است و خود به دیدار شخصیتها میرود. وی با اشاره به جلسات اخیر او با سیاسیون که از سوی برخی تلاش برای تشکیل دولت در سایه تلقی میشود، گفت: «این جلسات، یک سری جلسات معمولی است.

محمود علیزاده طباطبائی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، درباره دیدارهای اخیر حسن روحانی، محمد خاتمی، محمدرضا باهنر و علی لاریجانی گفت: «احزاب اصلاحطلب درصدد تشکیل دولت در سایه هستند. اوکراین به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی خود به عنوان محل تلاقی شرق و غرب، ظرفیت های صنعتی و پیشینه تاریخی در منطقه اوراسیا اهمیت زیادی دارد. با اشاره به منافع اقتصادی چین در حوزه خلیج فارس تصریح میکند که اگر ایران به مسیر دستیابی به توانمندی هستهای خود ادامه دهد آنگاه اسرائیل «بدون شک» اقدام خواهد کرد و نگرانی اعراب منطقه نیز موجب شکلگیری رقابت تسلیحاتی در منطقه میشود.

او اگر فعالیتی کند و تولید فکر داشته باشد مستقیما در خدمت دولت است به این خاطر که حتی اگر خودش در دولت حضور نداشته باشد، بسیاری از همراهان و همفکران او در دولت رئیسی حضور دارند».

در آمریکا اندیشکدهها زیاد در رابطه با ایران کار میکنند زیرا خیلی از اندیشکدهها منابع مالیشان را از نهادهایی دریافت میکنند که این نهادها رؤسایشان و افراد تأثیرگذار در آنها خیلی وقتها صهیونیست و یا طرفدار اسرائیل هستند؛ لذا زمانیکه برای پروژههایشان برنامهریزی میکنند در حوزه ایران هم اعلام میشود که باید کار کنند. وزارت خانهها برای خودنمایی هزینههای نا متعارفی را در ورزش میکنند و باید ساز و کار خرج پول بیت المال در این ورزش محبوب مشخص شود و به پشتوانه هواداران پول همین مردم حیف و میل نشود.

فاطمه شجاعی در برنامه «جهان آرا» از ماجرای برگزاری نشستی با عنوان ظاهری بهداشت جنسی، اما در باطن برای قانونی کردن تن فروشی زنان و ارائه خدمات به آنها پرده برداشت.این کارشناس مدعی شد دولت روحانی به دنبال این بوده که از بیت المال مسلمین استفاده کنند تا زنان تنفروش به رسمیت شناخته شوند و بتوانند خدمات جنسی بدهند.

درحالی که اصلا اینطور نیست. وی جلیلی را «نیروی به علاوه» تلقی کرد و گفت: «جلیلی دولت در سایه نیست. عباس سلیمینمین، فعال سیاسی اصولگرا در گفتوگو با «فردا» با اشاره به اینکه «تشکیل دولت در سایه یک موهبت است که میتواند مفید و سازنده باشد» گفت: « اما اینکه آقای روحانی ظرفیت این کار را داشته باشد، درست نیست.

عرضه اولیها که در سال ۹۷ که شروع کار من بود چقدر بود و بعد به ۵ و نیم میلیون نفر رسید. خطیبی در نیم فصل به پرسپولیس بازیکن نداد تا این تیم هم علیه سرخابیها اقدامیکرده باشد. یکی از ضعفهای برجام این بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور مداوم تعهدات ایران ذیل توافق را مورد سنجش قرار داده و اقدام به انتشار گزارش در این رابطه میکرد.

دومین موضوع آن است که دیدارها و نشستهای اخیر، حکایت از نوعی همگرایی میان اصلاحطلبان و اصولگرایان کهنهکارِ میانهرو دارد. اسحاق جهانگیری هم در جلسات روحانی با سران اصلاحات حضور دارد و همفکری میکند. این موضوع که آقای روحانی دیر به دفترشان میرفتند یا اخلاقهای خاصی دارند، چقدر صحت دارد؟ وی همچنین مهر ۹۷ در گفتوگو با روزنامه آرمان و در پاسخ این سؤال که «دولت نه به وعدههای خود عمل کرده و نه پاسخگوی مطالبات کوتاهمدت بوده، ارزیابی شما از این رویکرد چیست؟

۱۹۵ نماینده مجلس امروز در جلسه علنی، دولت روحانی را به خاطر تاخیر در ترخیص کالاهای اساسی متخلف شناختند و گزارش کمیسیون اقتصادی در این زمینه را برای بررسی به قوه قضائیه فرستادند. سلیمی نمین در ادامه و در پاسخ به اینکه چرا رسانههای اصلاحطلب جلسات روحانی با چهرههایی مثل ناطق نوری، باهنر و لاریجانی را تلاش اصلاحطلبان برای تشکیل دولت در سایه تلقی کرده و به حساب خود گذاشتند؟

بلکه براساس همه عهدشکنیهای آمریکا در طول چند دهه گذشته که آخرین آن برجام بوده، چگونه یک تحلیلگر به خود اجازه میدهد که نسخه واگذاری امتیازات بیشتر را بپیچد؛ به جای آنکه درباره تکرار توافقی کلاهبردارانه مثل برجام هشدار دهد. گروه سیاست سایت فردا – چند وقتی است که رسانهها در درجه اول و سیاسیون در درجه دوم به فکر تشکیل دولت در سایه هستند.

برخي از کارشناسان تاکيد سياست خارجي افغانستان بر روابط عميق با امريکا و کشورهاي غربي و در عين حال داشتن روابط نزديک با چين، هند و روسيه را يکي از موارد تناقض سند سياست خارجي مي دانند. يکي ديگر از اقدامات دولت هشت ساله هاشمي در حوزه اقتصاد، آغاز تهيه و تدوين برنامههاي پنج ساله توسعه بود که اين برنامهها تا پايان برنامه سوم به طور جدي پيگيري شد ولي پس از روي کار آمدن محمود احمدينژاد، توجه به اين برنامهها نيز به فراموشي سپرده شد.

گفت: «این طبیعی است که جریانی که دچار مشکلات متعدد است، تلاش کند به گونهای وانمود کند که دچار بحران نبوده، جاذبه دارد و عناصر برجسته سیاسی حاضر به فعالیت با آن هستند.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت تلاش دارد تا بودجه سال 1401 را به گونهای تدوین کند که کسری آن به حداقل برسد. گرچه توجه و تمرکز آمریکا بر روی دیپلماسی فرهنگی در جنگ سرد توانست موجب و موجد کامیابیها و دستاوردهای بسیاری برای سیاست خارجی آمریکا در اروپا باشد، اما سیر تحولات پس از دوران جنگ سرد و به ویژه رخدادهای یازده سپتامبر 2001م. و حوادث پس از آن، این نکته را برای آمریکاییها به خوبی آشکار کرد که کاخ سفید درست به همان اندازه که در پیروزیش در جنگ سرد دلیل برای مسرت و رضایتمندی دارد، در سایر نقاط جهان از جمله در خاورمیانه دلایل محکمی برای نگرانی و احساس خطر خواهد داشت.

و در واقع دیپلماسی عمومی ایالات متحده امریکا در همین چارچوب قابل تفسیر است چرا که عدم تقارن و جریان نابرابر وعدم صداقت را میتوان در مصادیق آن مشاهده کرد و این تئوری چهارچوبی برای آزمون عملکرد دیپلماسی ایالات متحده در رابطه با ایران عرضه میکند. یکی از جامعترین و مهمترین برنامهها و طرحهایی که در سال 1946م. با هدف نهادینه کردن پدیدة دیپلماسی فرهنگی در چارچوب سیاست خارجی ایالات متحدة آمریکا تعریف شد و به اجرا در آمد، لایحهای بود که به ابتکار سناتور ویلیام فولبرایت، از ایالت آرکانزاس، به تصویب دولت ایالات متحدة آمریکا رسید.

با این وصف، گویا فقط شاهد تحرک سیاسی اصلاحطلبان نیستیم و این همگرایی از حالا که دو سال تا انتخابات مجلس و چهار سال تا انتخابات ریاستجمهوری زمان داریم، به وجود آمده است. استان گیلان از سال ۱۳۴۴ در تقسیمات کشوری ایران به عنوان استان مستقل وارد شد. هشت سال دولت آقای خاتمیدر دولت حضور داشتم اما شرایط دولت آقای روحانی را سختتر و دشوارتر دیدم.

آن نامهای که بهانه این تلقی شد هم مربوط به دوران دولت روحانی بوده و حجم آن نیز آنقدرها که گفتند، نبوده است». وی در واکنش به رسانههایی که از تشکیل دولت در سایه از سوی جلیلی خبر میدهند، نیز گفت: «جلیلی نمیتواند دولت در سایه تلقی شود.