مقابله تایوان با کووید19 و افزایش تابآوری از طریق همکاری دولت و جامعه مدنی

با این وجود، پایان همهگیری معادل بازگشت به زندگی عادی نخواهد بود. شکست زنجیره عرضه، محدودیتهای سفر، فاصلهگذاری اجتماعی و تغییر عادتها ممکن است همچنان در دوران پساکرونا و قبل از واکسیناسیون مؤثر و مصونیت کافی مردم نیز ادامه یابد(گالاقر،2020). جهان ما به دلیل وابستگی شدید به زنجیره عرضه جهانی و فقدان زیرساختهای اجتماعی آسیبپذیر است. برای غلبه بر بحران ویروس کرونا، باید از تایوان آموخت .

  • اومیکرون در 80 درصد موارد می تواند بدون علائم باشد
  • از تماس نزدیک با افراد آلوده خودداری کنید
  • ریزش موی تلوژن
  • پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر
  • مصونیت افراد در برابر ویروس امیکرون متفاوت است
  • امیکرون تا 200 ساعت روی پوست می ماند
  • از دست دادن اشتها

برخی از افراد مبتلا به COVID-19، چه نیاز به بستری شدن داشته باشند یا خیر، همچنان علائمی از جمله خستگی، علائم تنفسی و عصبی را تجربه میکنند. هر فرد با کوچکترین علائم کرونا، باید آزمایش انجام بدهد. افرادی که علائمی ندارند اما با شخصی بیمار یا مشکوک به کرونا ارتباط داشته است باید آزمایش را انجام دهد و تا زمان جواب آزمایش در قرنطینه باشد.

بیماران معمولا با درد عضلانی، بدن درد، سردرد و کمی خستگی مراجعه میکنند و علائم آنها به نظر نمیرسد بدتر شود و بعد از حدود پنج روز از بین میروند و تمام میشود. با وجود بیم و امیدهایی که درباره گذر از امواج امیکرون وجود دارد، در ابتدای هفته جاری مسول روابط عمومی وزارت بهداشت آمار ابتلای شناخته شده به امیکرون در کشور را اعلام کرد. محمدهاشمی گفت: تاکنون ۳۴ مورد ابتلا به سویه جدید اُمیکرون در کشور شناسایی شده و ۸ مورد مشکوک نیز در حال آزمایش و تستهای تشخیصی است.

کرونا ویروسها، دارای ژنوم RNA تک رشتهای فوق العاده بزرگ هستند. RNA ژنومی این ویروسها تقریباً ۲۶۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ باز دارد. RNA ژنومی در ابتدا به عنوان RNA پیامرسان عمل میکند، سپس به عنوان الگویی برای تکثیر ژنوم ویروس مورد استفاده قرار میگیرد. عفونت کرونا ویروس باعث تشکیل واکوئل تجزیه، نکروز و گاهی اوقات تشکیل سین سیشیوم یا پیوسته یاخته (یک توده چند هستهای از سیتوپلاسم که به سلولهای جداگانه تبدیل نشده است) میشود. تولیدات ویروسی درون لومن شبکه آندوپلاسمی خشن (RER) و جسم گلژی جوانه میزنند و بخشهایی از غشاء اندامکها را اشغال میکنند که فاقد پروتئینهای سلول میزبان هستند. سرانجام ویروسهای حاصل از این جوانههای غشایی در وزیکولهایی با دیواره صاف جمع میشوند و ویروس را از طریق اگزوسیتوز یا لیز سلولی وارد فضای خارج سلول میکنند.

تجزیه و تحلیل توالی اندازه ژنوم کرونا ویروس جدید نشان داد که این ژنوم یک RNA تک رشتهای است و طول تقریبی آن برابر با ۲۹٫۹ کیلوباز است. مقایسه فیلوژنتیک این ویروس نشان دهنده شباهت و یکسانی توالی نوکلئوتیدی آن (حداکثر 96٪) با کرونا ویروسهای دیگر مانند SARS است که از خفاشها جدا شدهاند. در مقابل، 2019-nCoV به صورت نسبی با SARS-CoV (79٪) و MERS-CoV (50٪) شباهت دارد.

پرهیز از سفر غیر ضروری به مناطقی که آمار شیوع کرونا در آنها بالا است. اقدام به واکسیناسیون (واکسنهای تحت تایید سازمان جهانی بهداشت مانند آسترازنکا، فایزر، مدرنا و غیره). در صورتی که علائم اولیه کرونا را تجربه می کنید، شک دارید که با فردی ناقل یا آلوده در تماس بوده اید یا اگر درگیر ویروس کووید-19 شده اید هر چه سریع تر باید برای درمان اقدام نمایید. در این میان، سایت دکترتو جمعی از متخصصین باتجربه خود را در اختیار شما قرار می دهد تا به متخصص داخلی، ریه و یا عمومی دسترسی داشته باشید.

محقق داماد، سیدمصطفی (1388)، قواعد فقه مدنی (بخش مدنی)، ج2، چ5، تهران: سمت. محقق داماد، سیدمصطفی (1383)، قواعد فقه، ج2، تهران: مرکز نشر علوم انسانی. محقق داماد، سیدمصطفی و خشایار اسفندیاریفر (۱۳۹۸)، «عدالت قضایی و نقش آن در مطالبه خسارت قراردادی»، مجلۀ حقوقی دادگستری، شمارۀ 108 (زمستان). محمدی، ابوالحسن (1393)، قواعد فقه، چاپ 13، تهران: نشر میزان. منصور عدل(عدل السلطنه) (1389)، حقوق مدنی، چاپ اول، تهران: انتشارات خرسندی. نیازآبادی، مهدی و نرگس انصاری (۱۳۹۹)، «تحلیل وضعیت ناشی از ویروس کرونا ذیل معاذیر موجه عدم اجرای تعهدات قراردادی»، مجلۀ تحقیقات حقوقی (ویژه نامه حقوق و کرونا)، دورۀ23، شمارۀ تابستان.

چرا شیوع ویروس امیکرون باعث نگرانی محققان شده است؟ سویه جدید امیکرون تاکنون بیش از سی جهش در پروتئین اتصالی (spike protein) خود داشته است؛ پروتئین اتصالی کلیدی است که ویروس با استفاده از آن سلولهای بدن را باز میکند و وارد آنها میشود. این میزان جهش دو برابر بیشتر از تعداد جهشهای سویه دلتا است.

متاسفانه از زمانی که ویروس کرونا وارد کشور شده آمار اهدای خون هم کاهش پیدا کرده است. دکتر حاجی بیگی با یادآوری اینکه کاهش اهدای خون در شرایطی اتفاق افتاده که نیاز کشور به فرآورده های خون همچون گذشته رو به افزایش است ادامه داد: در این برهه به همکاری بیشتر داوطلبان اهدای خون نیازمندیم. وی تصریح کرد این آنتی بادی در بدن فردی که به کووید19 مبتلا شده سپر دفاعی می سازد و قدرت تخریب سلولهای بدن بیمار را از ویروس میگیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه بحث استفاده از ماسک در برخی نقاط رعایت نمی شود و علی رغم اعلام جلوگیری از اجتماعات غیر ضرور بعضا شاهد شکل گیری اجتماعات غیر ضرور هستیم. وزیر کشور در بخش دیگری از صحبتهای خود با تاکید بر لزوم تزریق دز سوم واکسن گفت: تزریق دز سوم واکسن، ایمنی را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد اما متاسفانه درصد مراجعات برای تزریق دز سوم کم است. به گفته وحیدی، دستورالعمل های مختص امیکرون توسط وزارت بهداشت تهیه شده است که در آن تاکید شده از بستری های اضافه در بیمارستان ها خودداری شود. وی ادامه داد: در این جلسه مصوب شد برخی از مصوبات ستاد ملی کرونا نیز که زمان آنها گذشته و باید توقف آنها اعلام شود، اطلاع رسانی رسانی در خصوص آنها انجام خواهد شد.