ناگفتههای ۴۰ ماه حصر در سفارت

در فرودگاه، سرپرست بخش کنسولی و یکی دو نفر دیگر از اعضای سفارت که هیچیک را نمیشناختم به استقبالم آمده بودند. به نظر میرسد بایدن در سخنان خود این راهبرد را تأیید کرده است. هر نامزد ریاست جمهوری در بازهي تبلیغاتی خود نویدهایی به شهروندان و هواداران خود میدهد که در صورت انتخاب آن وعدهها را در عمل پياده میکند. عراقیها برای خرید یک اتومبیل کوچک لادای روسی که با نام «نصر» در مصر مونتاژ میشد ثبتنام میکردند و یکی دو سال بعد آن را تنها به رنگ سفید تحویل میگرفتند.

  • تلفن وزارت خانه در تهران : –
  • نام وزارت خانه در تهران : سفارت تونس
  • فرم اظهار بقا به تابعیت
  • فرم درخواست ویزا به همراه عکس و امضا متقاضی
  • توقف فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی

این یک فرصت عظیم برای ایجاد مشاغل با حقوق خوب برای کارگران در هر یک از کشورهای مان و تحریک رشد اقتصادی بلندمدت است که کیفیت زندگی را برای همه مردم ما بهبود خواهد بخشید. در این باره فقط به نکتهای اشاره میکنم و میگذرم.

دوست نازنین دیگرم آقای منوچهر زمان وزیری نیز بیشتر به کارهای فرهنگی و اداری میرسید. سوئد نیز مانند دیگر کشورهای سوئد برای اخذ هزینه از مسافران محدودیت هایی دارد. یعنی این کشورها به نیابت از آمریکا به دنبال نقشآفرینی در برابر ایران هستند تا آمریکا تمرکز اصلی خود را روی مهار چین بگذارد.

البته آقای منوچهر بیگدلی هم که جوانی باهوش و باسواد بود و سرپرستی بخش کنسولی را داشت در زمینه تهیه گزارشهای سیاسی فعال بود. وظیفه اصلی من تهیه گزارشهای سیاسی بود ولی در عمل کارهای اقتصادی و پس از چندی تهیه گزارشهای خبری روزانه نیز به من سپرده شد.

چند روز پیش نیز خبرگزاری رویترز به نقل از برخی «منابع دیپلماتیک» از کشف ذرات اورانیوم توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در دو سایت اعلام نشده در ایران خبر داد. هر جنس در دورافتادهترین نقاط به همان قیمت فروخته میشد که در بهترین فروشگاه بغداد.

نمونه دیگر: به دلایل امنیتی، رادیو با موج کوتاه در عراق فروخته نمیشد و تنها دیپلماتها میتوانستند آن را از فروشگاه دیپلماتیک در بغداد تهیه کنند. مهدی دوستی اظهار کرد: گمانه زنیهای موجود در فضای مجازی و رسانه ای در خصوص کابینه احتمالی ایشان هم از همین جنس بوده و هیچ اعتباری ندارد.

دیگر آن آقا را ندیدم ولی هر روز شخص دیگری که در کنار هتل پرسه میزد پیش میآمد و به یکی از رانندگان میگفت ایشان را به سفارت ببر. زاکانی افسر سابق سپاه است و در جنگ ایران و عراق مجروح شده است. عبدالرشید دوستم معاون رئیس جمهور سابق افغانستان (وارد زادگاه خود در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان شد و کنترل قصر خود را در دست گرفت).

در برابر، سفارت پر بود از کارمند و کارکن محلی. هر زمانی که معلوم شود اگر زمانی یکی از مدیران دولت ناسالم باشد، تحمل نمیشود. متقی گفت که دولت طالبان فعالانه با جامعه بین المللی در تعامل است. بخشهای سیاسی، اقتصادی و مطبوعاتی بسیار ضعیف بود و هر بخش تنها یک نفر را در بر میگرفت و غیر از سفیر، فقط چهار دیپلمات واقعی (یک رایزن، یک دبیر اول، یک دبیر دوم و یک دبیر سوم) به بغداد فرستاده شده بودند، در حالی که در سفارتمان در لندن، کمابیش ۲۰ دیپلمات در ردههای مختلف داشتیم.

در آن هوای گرم و فضای آلوده، مردم ناچار بودند زبالهها را در بشکههای بسیار بزرگی که میخریدند و کنار در ورودی خانهها نصب میکردند بسوزانند. ساختمانی عظیم به سبک کاخهای هخامنشی با سقف بسیار بلند و ستونهایی از مرمر سبز، مزین به فرشها، تابلوها و چلچراغهای گرانبها در میان باغی ۱۸ هزار متری که ساختمان اداری سفارت نیز در گوشهای از آن قرار داشت. در این بین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ترکیه و قطر نیز این فرصت استثنایی را یافتهاند تا جهت میانجیگری بین ایران و ایالات متحده آمریکا نقشآفرینی کنند.

دوم اینکه به صورت کاروان با اتومبیلهای شخصی و کامیونهای حامل وسایل زندگیشان از راه زمینی خاک عراق را ترک گویند؛ سوم اینکه پس از رسیدن کاروان به خاک ترکیه، به کارمندان عراقی در تهران اجازه پرواز داده شود. این اتفاق در مقایسه با ادوار اخیر ریاستجمهوری به ۲ علت چشمگیرتر بوده است؛ نخست فضای سرد و ساکت انتخاباتی برای داوطلبان انتخابات ریاستجمهوری تا آخرین لحظه پرابهام بود و همهچیز ازجمله معرفی معاونان و وزرای شاخص کابینه نامزدها به مرحله بعد تأییدصلاحیتها موکول شد؛ دوم به قدرت رسیدن یک دولت اصولگرای حداکثری با پشتیبانی صددرصدی همه احزاب و تشکلهای عضو این جریان پس از انقلاب بود.

نخست وزیر اسبق عراق در ادامه اظهار داشت: به ترامپ گفتم که آنها عراقی هایی بودند که در موضوع قائم تظاهرات کردند. نخست وزیر لبنان با اشاره به اینکه باید به بحثهای حاشیهای و سیاسی پایان داده شود، تاکید کرد: الان وقت عمل است نه جدل سیاسی. اینجا تنها جایی در کتاب مقدس است که عیسی به صراحت به شاگرداناش میگوید چه اعمالی را باید انجام دهند تا وارد بهشت شوند: «به گرسنگان غذا بدهید، از پناهندگان مراقبت کنید، بیخانمانها را خانه و لباس دهید، بیماران را شفا دهید و به زندانیان رحم کنید»؛ و این فهرستی از اعمالی است که به معنای واقعی کلمه برعکس همه چیزهایی است که دونالد ترامپ از آن دفاع میکند و در چهار سال ریاست جمهوریاش انجام داده بود.

برای آنکه قلقلکی داده باشم، پس از چند دقیقه از در پشتی فروشگاه خارج شدم و با تاکسی به سفارت رفتم. سفارت در بغداد با آنکه یکی از بزرگترین و مهمترین سفارتهای ایران بود، به دلایل گوناگون، از بدی آب و هوا و کمبود امکانات رفاهی و فضای بسته و خفقانآور در بغداد گرفته تا گرفتاریهایی که همواره با عراقیها داشتیم، جذابیتی برای کارمندان وزارت امور خارجه نداشت و جز کسانی اندک شمار با سلیقه خاص، کمتر دیپلماتی داوطلب خدمت در آنجا میشد، چنان که خود من هم فقط به درخواست و اصرار آقای دکتر صدریه راهی آنجا شده بودم.

متقاضیان باید با تماس با سفارت استرالیا در تهران و گرفتن نوبت برای یک وقت حضوری راهی این سفارت می شدند برای نوبت مصاحبه و یا ارائه مدارک مربوطه اما متأسفانه حوالی تابستان ۱۳۹۷، صفحه فیسبوک رسمی سفارت استرالیا در ایران اعلام کرد که فعالیت بخش ویزای سفارت استرالیا در تهران به طور دائم متوقف شده است و از این پس تمامی درخواست های صدور ویزای استرالیا به صورت آنلاین بررسی خواهد شد.

او ژوئن ۲۰۲۰ گفته که بایدن ارائه کمکهای نظامی به اسرائیل را به برخی سیاستهای تلآویو مانند الحاق کرانه باختری یا سایر تصمیمهای اسرائیل که ممکن است واشنگتن با آنها مخالف باشد مشروط نخواهد کرد. البته وابستگی نظامی و وابستگی فرهنگی و سرپرستی مدارس هم دم و دستگاههای وسیعی داشتند و خوب کار میکردند. در رشته روابط بینالملل درس خوانده و از دانشگاهی معتبر فارغالتحصیل شده و کار در وزارت امور خارجه را هم از مرحله کارآموزی در نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد آغاز کرده و تجربه و توانمندی لازم را به عنوان وزیر امور خارجه دارد.

چند نفر هم عنوان و گذرنامه سیاسی داشتند، ولی یا کارمند وزارت امور خارجه نبودند یا از رسته اداری بودند. از روز بعد، صحنه عوض شد. شیوع ویروس کرونا موجب بسته شدن سفارتخانه های کشورهای زیادی شد. به نظر من امنیت، رفاه، و آزادی های ما بیش از همیشه به هم گره خورده اند. منظور ما از بازسازی بهتر جهان همین است. عربی میانسال جلو ماشین بنز آقای بیگدلی را گرفت، از جیب لبادهاش دستهای اسکناس درشت در آورد و گفت قیمت امروز اتومبیلت هر چه هست از این پول بردار، هر چند سال هم در عراق هستی آن را سوار شود ولی هنگام رفتن آن را به من بده!

اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان زیر 50 سال تمام: در صورتی که مشمول و فاقد مدرک نظام وظیفه هستید. تازه، این که چیزی نیست و پس از اینکه خانه گرفتی، صبح و ظهر و شب به بهانههای گوناگون مزاحمت خواهند بود. فردا صبح که میخواستم از هتل به سفارت بروم با وضع عجیبی روبهرو شدم.

فردا صبح دیدم همان ماشین در انتظار من است. سفارت باجدیت تلاش دارد، در تماس با مقامات ذیصلاح هردو کشور افغانستان و ایران راه حلی را جهت آغاز مجدد و مصئون امور قونسلی بیابد، تا در موارد مشخص، مهاجرین و مراجعین محترم از وقفه به وجود امده به مشکل روبرو نشوند.

تاکسیهای زیادی جلو هتل صف کشیده بودند ولی حتی یکی از رانندگان که برای پیدا کردن مسافر لهله و فریاد میزدند حاضر به سوار کردن من نشد و بعضی از آنان با نزدیک شدن من روی خود را بر میگرداندند. کارمندان سفارت به نوبت اتومبیلشان را با راننده برای خرید میوه و خواربار به قصر شیرین میفرستادند و اجناس خریداری شده را میان خود تقسیم میکردند. کمبود مواد خوراکی و میوه و کالاهای مصرفی در عراق باورنکردنی بود.