نمایش رفع تحریم

کاخ سفید همچنین گفت که بایدن و ماکرون توافق کردند که دو طرف تماس نزدیک خودشان را حفظ خواهند کرد، از جمله رایزنی با شرکای ناتو و اتحادیه اروپا و رویکرد هماهنگ برای مدیریت اوضاع. پرایس درخواست واشنگتن از مسکو را برای عقب بردن نیروهای خود از مناطق مجاور مرز با اوکراین تکرار کرده و اظهار داشت: ما همچنان از دولت روسیه می خواهیم که تعهدات خود طبق توافقنامه مینسک برای عقب بردن نیروها و تسلیحاتش از خط تماس در شرق اوکراین و همچنین عقب بردن نیروهایی که در امتداد مرزهای اوکراین تجمیع کرده و همچنین برای پایان دادن به لفاظی های تهاجمی و تهدیدآمیزش عمل کند.

در همین حال مقامهای آمریکایی چهارشنبه اعلام کردند که ایالات متحده حدود ۳۰۰۰ نظامی دیگر به لهستان و رومانی به منظور تقویت شرق اروپا در مقابله با آنچه “جاری شدن احتمالی این بحران بر سر تجمیع نظامیان روسیه در نزدیکی اوکراین” خواند، خبر داد. قبل از این گفتوگوها، روسیه پیشنویس پیشنهادهای خود را ارائه کرد که شامل دو خواسته مرتبط با امنیت ملی این کشور بود-جلوگیری از گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق اروپا و دورتر کردن تسلیحات این بلوک نظامی از مرز روسیه.

چه حیف که این تصویر زیبا و امیدبخش به ایرانیان نشان داده نمیشود. سخنان رئیسجمهوری ایالات متحده در حالی بیان شد که وی پیش از این احتمال اعزام نظامیان کشورش به اوکراین برای دفاع از این کشور در مقابل حمله احتمالی روسیه را رد کرده بود.

سفر مورا به مسکو در حالی انجام شده که تنشهای بین غرب و مسکو بر سر مسئله اوکراین شدت یافته و مذاکرات امنیتی روسیه با آمریکا و همچنین با ناتو بینتیجه مانده است.

در زمان کلینتون ما با اسراییلی ها در اسلو به توافقاتی رسیدیم و تقسیم اراضی به این صورت بود که ۴۴ درصد سهم فلسطین، ۵۴ درصد سهم رژیم صهیونیستی و دو درصد باقی مانده هم منطقه بین المللی شامل شهر قدیمی قدس می شد.

به بیان دیگر هدف از سیاست اولی بیشتر تثبیت مرزها در جغرافیایی کنونی است. این تحرکات، اما برخی را در عالم سیاست نگران کرده که نکند رئیس دولت نهم و دهم بار دیگر مجال بازگشت به قدرت بیابد و آن تجربه تلخ تکرار شود. دیروز اما کاخ سفید با مخالفت با این طرح جدید، اعلام کرد این طرح نه تنها به هدف خود که جلوگیری از حمایت های مالی ایران از تروریسم است، نخواهد رسید بلکه دولت ایران را در پنهان کاری نقل و انتقال های مالی مصمم تر خواهد کرد.

میشود رونق تولید را در جامعه بوجود آورد و فضای کسب و کار بهبود پیدا کند، اما در عین حال اینکه برویم در زندگی خصوصی مردم کند و کاو کنیم که چه کسی چه میزان پول دارد و چه کرده است، نتیجه مناسبی ندارد. روزنامه هاآرتص با بیان اینکه «ائتلافهای منطقهای جدید، جایگزین ائتلافهای تحت رهبری آمریکا که روسیه میشود و ائتلافهای قبلی در حال فروپاشی است»، مینویسد: نقش نظامی آمریکا در عراق از ابتدای سال میلادی جدید پایان یافت اما همانطور که سخنگوی پنتاگون گفت؛ این یک تغییر در ماموریت است، نه لزوما تغییر در وضعیت فیزیکی.

با این حال درگیریهای پراکنده بین جداییطلبان مورد حمایت روسیه و نظامیان اوکراین در شرق این کشور همچنان منجر به تلفاتی در میان غیرنظامیان و نیروهای دو طرف میشود. 4- نظام دوقطبی ترکیبی از یک سو آمریکا وژاپن بعنوان مرکز و چین بعنوان پیرامون از طرف دیگر اروپا بعنوان مرکز و روسیه و قفقاز و آسیای مرکزی پیرامون و سیاست خارجی روسیه و چین در این نوع از نظم خواهان تغییر می باشد و تمرکز بحث ما هم همین است .

او همچنین گفت که بر این باور است که ولادیمیر پوتین، رئیسجمهوری روسیه به دنبال «جنگ در مقیاس بزرگ» نیست. وتاکنون همین خصوصیت دنبال شده و در مقابل جمهوری اسلامی ایران در راستای کسب منافع خود در پی برهم زدن این موازنه قوا در مقابل ایران است و اما سیاست خارجی کشور ترکیه که در دوران قبل از به قدرت رسیدن حزب اعتدال و توسعه ازاصل عدم مسائل خاورمیانه بوده و بعد از روی کارآمدن حزب اعتدال و توسعه به یکی از بازیگران فعال وتاثیرگذار در منطقه وکوشا برای مدیریت جریانات وتحولات منطقه و به نوعی تمایل به نوعثمان گرایی تغییر کرده و در تلاش برای دستیابی به قدرت هژمونی منطقه با ج.ا ایران وعربستان در رقابت می باشد او می گوید سیاست خارجی ترکیه نامتعادل است و تاکید بیش از حد به روابط با اروپا و آمریکا ونگاه به غرب،این کشور را از خاورمیانه و شمال آفریقا یعنی محدود امپراتوری عثمنی دور کرده است.

پرایس خاطر نشان کرد: ایالات متحده آمریکا از اعلامیه سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد “عزم قوی” نیروهای دولتی اوکراین و نیروهای تحت رهبری روسیه در شرق اوکراین برای پایبندی کامل به تدابیر تقویت کننده توافقنامه آتش بس ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۰ استقبال میکند. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آمریکا از اعلامیه اخیر سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در مورد توافق طرفها برای بازگشت به پایبندی به آتش بس در شرق اوکراین استقبال می کند.

در این بیانیه آمده است: همانطور که ایالات متحده به صراحت اعلام کرده است، درگیری در شرق اوکراین تنها در یک فضای کاهش تنش، مانند آتش بس اعلام شده اخیر، قابل حل است. در این بیانیه همچنین عنوان شد: رهبران آمریکا و فرانسه بر حمایت خودشان از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرده و هماهنگی کنونی خودشان در خصوص دیپلماسی و همچنین تدارکات برای اعمال هزینههای اقتصادی فوری و جدی بر روسیه در صورت حمله آن به اوکراین را مورد بررسی قرار دادند.

در این مصاحبه به منظور بررسی بیشتر مباحث پیرامون کسری بودجه با موسیالرضا ثروتی عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی گفتگو شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اخیرا میکو کینونن، نماینده ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد، هیاتهای مذاکرهکننده از روسیه و اوکراین از «عزم راسخ» خود برای «تقویت» توافقنامه آتشبس ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ میلادی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه کاخ سفید آمده است: جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیسجمهوری فرانسه در رابطه با ادامه صفآرایی روسیه در مرزهای اوکراین به گفتوگو پرداختند. ما آماده کمک به تسهیل اجرای توافقات مینسک در حمایت از سازمان امنیت و همکاری اروپا و پروسه نرماندی هستیم. به گفته نماینده ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا شمار موارد نقض آتشبس طی ماه جاری میلادی به طور میانگین پنج برابر بیشتر از موارد مشابه در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ بود.

برای آزاد کردن آن ها، کاهش تنش های منطقه ای و نگه داشتن توافق هسته ای روی ریل، همکاری با ایرانی ها سیاست منطقی تری نسبت به قلدری کردن در مقابل آنان است.

وی در خصوص انتخاب رایزنهای بازرگانی در سفارتخانههای ایران در خارج از کشور نیز گفت: در سفر به منطقه و روسیه موضوع اعزام رایزن بازرگانی را مخصوصاً برای کشورهای هدف پیگیری میکنم، اما مسئولیت اعزام این رایزنها بر عهده وزارت صمت است و وزارت خارجه نیز تمام همکاریها را در این زمینه انجام میدهد.

مسکو و کییف طی ماههای گذشته بارها یکدیگر را به نقض توافق آتشبس بین جداییطلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین و نظامیان این کشور متهم کرده بودند. کیهان مینویسد:« طیف غربگرای داخل کشور را مامور کرده اند تا به مواضع مقتدرانه تیم هستهای حمله کنند و چون حمله به توانمندی و اقتدار تیم هستهای کشورمان هویت وطنفروشانه آنها را فاش میکند، این حملات را در پوشش نقد انجام میدهند!

پیش از این هم گفته بودم، اولویت دولت تدبیر و امید حلوفصل قضیه هستهای است که بسیار فرسایشی شده و تبعات آن یعنی تحریمها بر اقتصاد کشور تحمیل شده بود و هنوز هم با وجود تصویب برجام، موانع و چالشهایی برای احیای اقتصاد وجود دارد. این منبع افزود: با توجه به دادههای اطلاعاتی، هواپیماهای جنگی روسیه با مداخله سریع و انجام یک سری حملات، سه پایگاه شبه نظامیان چینی (حزب اسلامی ترکستان) را هدف قرار دادند.

پس از مذاکرات واشنگتن و مسکو، نشست ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه برگزار شد. این دیدگاه موجب شد آمریکا خود را در افغانستان وارد کند. وی افزود: تحرکات این عناصر مسلح که تلاش میکردند در شب سال نوی میلادی افراد، تجهیزات و مهمات را به سمت نزدیک مواضع ارتش سوریه در منطقه منتقل کنند، زیر نظر گرفته شد.

به گزارش ایسنا، یک منبع میدانی بلندپایه سوریه به «اسپوتنیک» گفت که این حملات هوایی پس از نظارت دقیق بر مقر عناصر مسلح چینی و ازبکستانی صورت گرفت. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که این کشور پس از انتخابات آتی دومای دولتی (در تاریخ ۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریور ماه) همچنان به خطمشی سیاست خارجی کنونی، با هدف ایجاد شرایط خارجی مطلوب برای توسعه هرچه بهتر داخلی ادامه خواهد داد.