همه چیز در مورد کرونا ویروس – بیمارستان ابن سینا

از طریق یک آزمایش خون سریع میتوان تشخیص داد که فرد به کووید 19 مبتلا شده است یا خیر که به آن تست آنتیبادی میگویند. کرونا ویروسها خانواده بزرگی از ویروسها هستند. بعضی از کرونا ویروسها به بیماریهایی مانند سرماخوردگی منجر میشوند و برخی دیگر گروه خاصی از حیوانات را درگیر میکنند مانند شتر؛ خفاش و گاو. برخی دیگر مانند کرونا ویروسهای کنین و فلین تنها حیوانات را آلوده میکنند و نه انسانها. ما از همان ابتدای ظهور کووید 19 آن را دست کم گرفتهایم و با کسب اطلاعات بیشتر اکنون واضح است که کووید 19 از یک بیماری تنفسی ساده پیچیدهتر است. این بیماری در زمره دیگر “مقلدان بزرگ ” قرار میگیرد، بیماریهایی که تقریباً شبیه همه بیماریها هستند.

علائم کرونا در کودکان و نوزادان چیست؟ بهطورکلی، علائم اولیه کرونا در کودکان و بزرگسالان مشترک است و کودکان نسبت به بزرگسالان علائم خفیفتری از خود نشان میدهند. همچنین برخی از کودکان آلوده ممکن است هیچ نشانهای از بیماری نداشته باشند. باتوجهبه نتایج بررسیها و مشاهدات صورتگرفته، تب و سرفه علائم اولیه کرونا شایع در بزرگسالان و کودکان هستند. تنگی نفس بیشتر در بزرگسالان دیده میشود. کودکان میتوانند عفونت ریوی را با علائم واضح یا بدون آن داشته باشند.

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟ برخلاف کرونا ویروس، آلرژیهای فصلی توسط ویروس ایجاد نمیشوند. آلرژیهای فصلی پاسخهای سیستم ایمنی بدن هستند که در اثر قرارگرفتن در معرض مواد آلرژیزا مانند گردههای درخت یا چمن ایجاد میشوند. علائم اولیه کرونا و آلرژیهای فصلی بسیار مشابه یکدیگر هستند بااینحال بین آنها چند تفاوت وجود دارد. لازم به ذکر است که اگرچه تنگی نفس یا دشواری در تنفس از علائم اولیه کرونا ویروس است، آلرژیهای فصلی معمولاً این علائم را ایجاد نمیکنند مگر اینکه فرد بیمار دچار یک بیماری تنفسی مانند آسم باشد. درمان آلرژیهای فصلی ممکن است شامل داروهای آنتیهیستامین، تجویز اسپری استروئید بینی و داروهای ضد احتقان و در صورت امکان جلوگیری از قرارگرفتن در معرض مواد حساسیتزا باشد.

آیا من در این محل در خطر ابتلا به بیماری کرونا هستم؟ آیا کس دیگری در اینجا بیماری کرونا داشته است؟ افراد مبتلا به کرونا را چطور از افراد سالم جدا میکنید؟ آیا کادر درمان و بهداشت لباسهای مراقبتی مخصوص به اندازه کافی دارند؟ آیا اجازه دارم کسی را بهعنوان همراه کنارم داشته باشم؟

برای همین باید گفت که سویه امیکرون نسبت به نمونههای قبلی خفیفتر است؛ اما نتایج تحقیقات متخصصان نشان داده است که بر خلاف تصور اولیه، اومیکرون باعث بستری و مرگ شود. البته مرگ بیشتر برای افرادی است که بیماری زمینهای دارند یا واکسن نزدهاند. دلیل اینکه افراد به دلیل ابتلا به امیکرون در ایران فوت شده بودند، تزریق نکردن واکسن بوده است. البته مساله دیگر که باید در نظر گرفت، علاوه بر کشنده بودن این نوع واریانت جدید، عوارض آن هم طولانی مدت در فرد خواهد ماند. البته بر اساس گفته های رئیس بیماری واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، مهمترین علائم امیکرون خستگی تا چند روز بعد از ابتلا، بدن درد، سردرد، خارش گلو، آبریزش بینی و عطسه است.

آیا دوره نهفتگی سویه امیکرون تفاوت دارد؟ طبق داده های اولیه می توان گفت این بیماری زودتر از سویه های قبلی خود را نشان می دهد. ممکن است در کمتر از سه روز یا نهایتا تا یک هفته خود را نشان دهد. این کوتاه بودن دوره نهفتگی باعث می شود تا شیوع آن بیشتر شود. آیا سویه امیکرون باعث کرونای طولانی مدت در فرد می گردد؟

روزنامه آرمان ملی در گزارشی مینویسد: اخبار و شواهد، نشان از حمله اُمیکرون به ایران دارد و بهطور روزانه بر تعداد افراد مبتلا به این سویه جدید و خطرناک افزوده میشود. «امیکرون» با جهشهای دیگر کرونا چه تفاوتی دارد؟ سویه امیکرون مهمترین اخبار حوزه اجتماعی را به خود اختصاص داده است.

ویروسهای کرونا از مهمترین عوامل ایجاد بیماریهای گوارشی در انسان، مرغ و گاوها به شمار میآیند. ویروسهای این خانواده اکثرا انسان را مورد حمله قرار میدهند. در ادامه به بررسی انواع ویروسهای کرونا انسانی (HCoV) میپردازیم. ویروسهای کرونا انواع مختلفی دارند که همه آنها بیماریهای خطرناکی در انسان ایجاد نمیکنند.

دیسترس حاد تنفسی (ARDS) باعث ضعف شدید دستگاه تنفسی شده و ناهماهنگی بین دستگاههای گوارشی و تنفسی میشود. مراکز کنترل تنفس و بلع در مغز به یکدیگر بسیار نزدیک هستند. کرونا در برخی از افراد سبب میشود که هماهنگی بین دستگاههای گوارشی و تنفسی فرد بههم بخورد. این عدم هماهنگی باعث ایجاد مشکلاتی برای بلع و بعضاً گفتار افراد خواهد شد. تا اینجا 10 مورد از علائم اولیه و یا به عبارتی اولین علائم کرونا را خواندید. همانطور که قطعا شنیده اید یا حتی ممکن است تجربه کرده باشید، کرونا پس از ورود به بدن، می تواند ارگان های مختلفی را درگیر کند و به تبع علائم مختلفی نیز ایجاد شود.

  • سرفه خشک (در بیشتر موارد بدون خلط)
  • حاضر نشدن در مکانهای شلوغ و سر بسته
  • حفظ فاصله فیزیکی
  • این ویروس در سال 2021 در آفریقای جنوبی شناسایی شد

آیا باید نگران ویروس کرونا باشیم؟ متاسفانه بله! در روزهای اخیر چند نفر مبتلا به ویروس کرونا در قم، تهران و رشت به مراکز درمانی مراجعه کردند و نتایج تست ویروس کرونا در آنها مثبت بوده است. همچنین چند نفر از آنها فوت کردهاند. از حضو در اماکن عمومی پرهیز کنید. اگر از ماسک استفاده میکنید هر چند ساعت یکبار ماسک را عوض و یا شستشو دهید. دستهای خودتان را مرتب بشویید. از دست دادن و روبوسی کردن با خانواده، دوست و آشنا خودداری کنید. تقویت سیستم ایمنی بدن را در اولیت بگذارید.