هویت ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

اول اینکه؛ قطر بر توسعه همکاری و روابط با کشورهای عربی تأکید دارد و از قطع روابط با این کشورها استقبال نمیکند. شاید این مسئله به عضویت او در شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه بازمیگردد؛ حزبی که رئیسجمهور، پدر معنوی آن بهشمار میرود و علاوهبراین، به آیتالله هاشمیرفسنجانی نیز نزدیک است. بانک مرکزی هم در دو سال اخیر این بحث فشار هزینه را در تحلیل تورم وارد کرده است چون یک واقعیت است و نمی توانیم از آن بگذریم.

این هم جزو لوازم اصولگرایی است. گروه سیاست سایت فردا – محمود احمدینژاد که همیشه مطرح بودن در رسانهها را دوست داشته، این بار هم توانست خود را مورد توجه قرار دهد. وظیفه حافظه خود شامل دو قسمت بود، در بخش اول، از شرکت کنندگان خواسته شد که جزئیات خود را در مورد یادآوری یک واقعه در رابطه عاشقانه فعلی خود توصیف کنند، رویدادی که نشان می دهد “چگونه آنها خود را درک می کنند” در این رابطه و در مورد یک شرکت کننده که در تحقیقات لژون و همکارانش شرح داده شده است، این خاطره از اولین رابطه عاطفی بود.

در مورد این شرکت کننده خاص، یکی از این خاطرات مربوط به شرایطی بود که او در خانه نامزد خود بود و بیمار شد. قطر در شرایطی سفیر فوقالعاده در قاهره تعیین کرد که در ماه جاری میلادی این اقدام را در قبال عربستان سعودی نیز انجام داد. احیای روابط در شرایطی انجام شد که قطر هیچ یک از شروط 13 گانه تعیین شده از سوی چهار کشور عربی را انجام نداد.

اساساً دولت قطر از جمله کشورهای عربی است که سعی دارد با همه کشورهای منطقه روابطی مسالمتآمیز داشته باشد که این سیاست به خصوص در قبال جمهوری اسلامی ایران نیز انجام میشود و حتی دوحه تحت فشار 4 کشور عربی حاضر نشد روابط با تهران را کاهش دهد. بنابراین اگر واقعا مشکلات دیپلماتیک میان ایران و عربستان حل شود و در ادامه آن روابط به سمت شکلگیری یک همکاری میان هشت کشور خلیج فارس و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس پیش رود، از یک سو تنش در منطقه کاهش پیدا میکند و از طرف دیگر، این موضوع باعث کاهش فروش سلاح به کشورهای منطقه و ضرر و زیان آمریکا، انگلیس و فرانسه در این حوزه خواهد شد.

از سوی دیگر، مصر ژوئن گذشته تصمیم گرفت «عمرو الشربینی» را به عنوان سفیر فوقالعاده در قطر تعیین کند. دوم اینکه؛ دولت قطر با سیاست صبر استراتژیک ضمن اینکه در مقابل فشارهای خارجی تسلیم نشده بلکه سعی کرده نهایتاً به عنوان برنده اصلی این فشارها باشد. زندگی در این دنیا نباید ما را از زندگی در سرای آخرت غافل سازد، بلکه بر اساس تعالیم الهی و دستورات قرآن کریم، توشه آن جهان در این جهان مادی باید فراهم شود.

چند دقیقه با شریک زندگی خود بنشینید در حالی که هرکدام از شما یک لحظه “تعیین کننده” در رابطه خود را به یاد می آورند. با بازگشت به این سوال که چگونه می توانید بر استرس های روزمره خود غلبه کنید تا روابط خود را بهبود ببخشید، به نظر می رسد یافته ها کاربردهای عملی مشخصی دارند. اگر آن خاطرات را یادداشت کرده باشید، این حتی ساده تر است، اما فقط با بازگویی، می توانید به موضوعات اصلی احساسات شریک زندگی خود در مورد رابطه خود دسترسی پیدا کنید.

برخورد با بابک زنجانی نیز از سوی دولت مورد حمایت قرار گرفت. با رد ایده تغییر رژیم، تعامل دیپلماتیک با متحدین خود و حذف پیششرط برای مذاکره، اوباما تاکتیک را تغییر داد، اما هدفش همان هدف دولت بوش بود یعنی: اجبــار ایران به تسلـــیم شدن در مــوضــــوع هستهای از طریق فشار».

این دیپلمات پیشین کشورمان با انتقاد از وزیر خارجه سابق کشورمان به خاطر ایجاد برخی از تغییرات ساختاری در وزارت خارجه و با اعتقاد بر اینکه این تغییر ساختار مناسب نبود، در بخش دیگری از صحبتهای خود اظهار کرد: در دو سه سالی که مذاکرات در برجام وجود داشت ما شاهد بهمریختگی ساختار در وزارت خارجه بودیم. رئیسجمهور آمریکا در توییتی، دولت باراک اوباما، رئیسجمهور پیشین این کشور را به جاسوسی متهم کرد.

۱۴۸ تن از کارمندان سابق آفریقایی-آمریکایی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در یادداشتی که از سوی روزنامه واشنگتن پست به چاپ رسید، نوشتند: ما در کنار ایلهان عمر، الکساندریا اوکازیو کورتز، آیانا پریسلی و رشیده طلیب و همچنین تمام کسانی که هماکنون توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و حامیانش مورد حمله قرار میگیرند، ایستادهایم؛ افرادی که فکر میکنند میتوانند درباره اینکه چه کسانی به اینجا تعلق دارند یا ندارند، تصمیمگیری کنند.

این نکته زمانی از اهمیت مضاعفی برخوردار خواهد بود که بدانیم نزدیک به یکصد نماینده اعلام کردند برگزاری جلسه در غیاب مسنترین نماینده، غیرقانونی است و لذا صحن اصلی پارلمان را ترک کردند! مضافا نکته مهمتر اینجاست که تلاش دیپلماتیک سعودی ها برای تنش زدایی متفاوت از احیای کامل روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

نیازهای ارزیابی شده توسط تیم تحقیقاتی کانادا در دسته مواردی است که توسط یک نظریه مشهور انگیزه، نظریه تعیین سرنوشت ارائه شده است، پیشنهاد می کند که وقتی احساس می کنید اعمال خود را کنترل می کنید، حالت ایده آل رضایت از نیاز رخ می دهد. با این وجود، توانایی بازیابی خاطرات “شبکه ای” یا مرتبط با آن که نیازهایشان را برآورده می کند، در مقابل این تأثیر مخرب بر توانایی آنها برای احساس رضایت از شریک زندگی خود است.

لژون و همکارانش نیز بررسی کردند: “آنها به جای اینکه فقط در تعاملات خود با شریک زندگی خود به طرح های رابطه ای ناامن اعتماد کنند، ممکن است احساس امنیت را از خاطرات خود جذب کنند که در آن احساس رضایت بالایی برای نیازهای اساسی روانشناختی خود داشته باشند”. نسرین سلطانخواه؛ از معدود بانوانی که تا روزهای آخر دولت احمدی نژاد در کنار رییس دولت بود.

همچنین دوحه که میزبان شمار زیادی از اعضا و رهبران اخوانالمسلمین بود از به قدرت رسیدن اخوان در مصر حمایت کرد و در ادامه نیز به قدرت رسیدن نظامیان را کودتا علیه اخوان نامید. این 4 کشور، اخوانالمسلمین را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی و قطر را نیز به حمایت از تروریسم متهم کردند. ایران پرس: «سالم مبارک آل شافی» سفیر قطر در قاهره روز دوشنبه 24 اوت با «سامح شکری» وزیر خارجه مصر دیدار و به عنوان سفیر فوقالعاده در قاهره، رونوشت استوارنامه خود را تقدیم شکری کرد.

این موضع قطر در قبال اخوانالمسلمین به عامل مهمی برای تنش در روابط دوحه و قاهره تبدیل شد. این اقدام عربستان با انتقاد و اعتراض مصر نیز مواجه شده بود چرا که دولت قاهره معتقد بود ریاض این اقدام را بدون هماهنگی با سه کشور دیگری که ژوئن 2017 روابط با دوحه را قطع کرده بودند، انجام داد. این مهم است که به خاطر داشته باشید، زیرا شرکت کنندگان طبق تعریف، درگیر روابط طولانی مدت نبودند.

مفروضاتی که بر نگرشهای مهم مفهومی ما دربارهی سیاست امنیت ملی مبتنی هستند، باید در فضای پس از یازده سپتامبر بازاندیشی شوند. یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی دستیابی به استقلال در عرصه سیاست خارجی بود که تاثیر مستقیم خود را در جهت گیری سیاست خارجی عدم تعهد یا نه شرقی و نه غربی هویدا ساخت. آیا اولین بار بود که با یکدیگر ملاقات کردید، یا بعداً در جاده مانند تجربه تولد اولین فرزندتان تجربه دیگری بود؟