وردپرس چیست ؛ معرفی محبوب ترین CMS دنیا

CMS که مخفف « Content Management System » است، در واقع مسئولیت ایجاد، مدیریت و بهینهسازی یک وبسایت را بر عهده دارد. بعد از قالب نوبت به امکانات ویژه وردپرس می رسد که لایه سوم را تشکیل می دهند. زمانی که بخواهیم یک سایت اینترنتی راه اندازی کنیم موارد و نکات زیادی هستند که لازم است به آنها توجه ویژه ای داشته باشیم. دلایل زیادی وجود دارد که میتوانیم برای این مورد آنها را فهرست کنیم و به نوبت به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت، اما یکی از دلایلی که شاید به صورت کلی دیده شود و در خیلی از منابع از آن اسمی برده نمی شود، سیاست کاری ثابت و همینطور حرفه ای ارائه کنندگان این پلتفرم است که به صورت خستگی ناپذیری در ۱۷ سال گشته مشغول کار بر روی این پروژه بوده اند.

اگر بخواهیم سوال وردپرس چیست را به صورت کتابی و علمی معرفی کنیم باید بگوییم وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای مبتنی بر زبان PHP است که به صورت اپن سورس ارائه شده اسن و با پایگاه داده های MariaDB و همینطور MySQL همخوانی دارد. تنوع فرم های داده الکترونیکی که در سازمان استفاده می شود باید مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به ماهیت Open-source بودن وردپرس، که بر ویژگی های انتشار و نگهداری مقالات تاکید داشت، از همان زمان به صورت منظرم در کسب و کارهای انتشار مقاله و وبلاگ نویسی شخصی مورد استفاده قرار گرفت. شرکتها همچنین برای ادغام با برنامههای هوش تجاری و تجزیه و تحلیل کسب و کار (BI / BA) نیاز به مدیریت محتوا به طور موثر دارند که به آنها کمک میکند تا از اطلاعات موجود برای هدایت تصمیمات کسب و کار استفاده کنند. این نوع از سی ام اسها راه حل خوبی برای ایجاد وب سایت و مدیریت محتوای آنها هستند.

وقتی که شما وردپرس را روی هاست خود نصب کرده و این سیستم را به کار بگیرید، در واقع کور و هسته وردپرس برای شما نصب شده است و میتوانید از آن استفاده کنید اما از امکانات بالا خبری نیست. در واقع طراح اولیه سایت، یک بار سیستم محتوا را طراحی میکند و تعدادی قالب آماده برای صفحات طراحی کرده و آن را روی سایت شما نصب میکند.

دوم کاپوت ماشین را بالا بزند. جوملا بعد از وردپرس در رده دوم بیشترین محبوبیت در بین کاربران قرار دارد. مورد دیگری که وردپرس میتواند برای شما به ارمغان بیاورد، استفاده از تمامی امکاناتی است که رد حوزه E-Commerce وجود دارد. در این صورت، سازمان وابسته به شرکت دیگری نیست. پس از اینکه شرکت طراحی سایت مناسب را پیدا کردید و در مورد قیمت نهایی به توافق رسیدید ، وقت آن رسیده که از شرکت مورد نظر درخواست پیش قرارداد کنید.پیش قرارداد ارسالی را بررسی کنید تا امکانات اصلی مورد نظر شما در آن ذکر شده باشد.

ایجاد یک سایت اینترنتی کاری است که عموما برای اقدام کنندگان آن هزینه دارد و اینکه شما یک مسیر درست را برای کار خود انتخاب کنید، بسیار مهم خواهد بود. قبل از شروع به بررسی کامل اینکه وردپرس چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد، لازم است بدانیم که سیستم های مدیریت محتوا چه نوع سیستم هایی هستند و قرار است برای ما چه کاری را انجام دهند و چه انتظاراتی باید از آنها داشت.

شما با استفاده از این افزونه ها قادر خواهید بود تا سایت خود را برای یک گروه آموزشی خاص، یک مدرسه و یا حتی یک دانشگاه تبدیل به یک سیستم مدیریت امور آموزشی کامل کنید، البته باید توجه داشته باشید که بهینه سازی های لازم برای سرعت، امنیت و منابع مورد استفاده برای سایت مانند هاستی که سایت شما روی آن قرار گرفته است باید متناسب با نیازی که دارید انجام بگیرد.

در مرحله اول برای انتخاب باید نیازسنجی شود و مشخص کنید چه انتظاراتی از سایت خود دارید و قرار است دارای چه قابلیتهایی باشد. وردپرس از لحاظ سهولت استفاده از جوملا و دروپال پیش است. کلمه «()print» نیز در کدهای بالا یک تابع به شمار میرود، اما با تابع نوشته شده توسط برنامه نویس تفاوت دارد و نوعی از توابع از پیش نوشته شده (پیشساخته) زبان پایتون به حساب میآید. اگر به یک پلتفرم برای تقویت وبسایت نیاز دارید، یک CMS سنتی کاملا با این نیاز شما مطابقت دارد.

در وردپرس اینگونه نیست و شما با یک سیستم کاملا شفاف از این نظرها سر و کار خواهید داشت. افزونه ها یا همان Extension ها یکی از برتری های وردپرس نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوا به حساب می آید وقتی صحبت از افزونه های وردپرس می شود، برای کسانی که با یان موضوع آشنایی داشته باشند حکم همه چیز را خواهد داشت. همانطور که دیدیم با دنبال کردن این سوال که وردپرس چیست و برای چه کاری مناسب است به این موضوع رسیدیم که سیستم مدیریت محتوای وردپرس تقریبا پاسخگوی تمامی نیاز ها و توقعاتی که از یک وب سایت می توان داشت می باشد.

در گذشته طراحی و ساخت سایت، کاری بسیار دشوار، تخصصی و وقتگیر بود. وردپرس ۱۷ سال است که در حال سرویس دهی در اینترنت می باشد و در این سال ها با توجه به سیاست های کاری صحیح و همینطور عملکرد ایده آلی که داشته است موفق شده است تا آماری فوق العاده را در موارد مختلف بدست آورد. وب سایت Built With به عنوان جامع ترین و کامل ترین ابزار تشخیص CMS موجود در حال حاضر می باشد. مدیریت محتوای وردپرس در وبلاگ ها یکی از قوی ترین و بهترین نمونه های موجود برای سیستم های مدیریت محتوا است که می تواند یک وبلاگ حرفه ای را با جنبه های گرافیکی زیبا و رابط کاربری حرفه ای فراهم نماید که نظر سئو شدن و تجربه کاربری ای که ارائه می کند در نوع خود بی نظیر باشد.

همان اندازه که وردپرس در هسته و فرایند های نرم افزاری خود صریح و ساده عمل می کند، در ارائه یک رابط کاربری دو برابر ساده عمل کرده است. مثالی که در این قسمت تعریف شده است، دو مقدار عدد صحیح را میگیرد و جمع آنها را در خروجی باز میگرداند. وقتی یک سیستم مدیریت محتوا تا این اندازه کاربردی باشد و بتواند نیاز های مختلف را برآورده کند بدیهی است که به سطحی برسد که بتواند چنین جایگاهی را برای خودش بدست بیاورد. ویژگی ارائه محتوا به بهترین شکل ممکن به کاربران و همینطور کنترل محتوایی عالی که توسط وردپرس ارائه می شود باعث شده است تا خیلی از این سایت های بزرگ و پربازدید به استفاده از این سیستم مدیریت محتوا برای سایت خود روی بیاورند.

هر محتوایی که در وب سایت ایجاد می شود با توجه به زبان های سایت ترجمه می شود و با تغییر زبان وب سایت تمام بخش ها به زبان انتخابی نمایش داده خواهد شد به طور مثال اگر وب سایت شما 5 زبانه باشد و شما میخواهید محتوایی در همه زبان ها ایجاد کنید کافی است که یک صفحه اصلی ایجاد نمایید و ترجمه 5 زبان صفحات در زیرمجموعه صفحه اصلی قرار بگیرد . یکی دیگر از مواردی که باعث شده است تا وردپرس به یک رشد خوب دست پیدا کند این است که قابلیت را ارائه داده است تا شما بتوانید افزونه ها و قالب هاییی که نوشته اید را بهص روت غیر رایگان بفروشید.