پایان ۴ دهه ماموریت سفیر فلسطین در تهران

در چند روز اخیر، برخی از شاهدان کلیدی تحقیقات استیضاح ترامپ از جمله «ماری یووانوویچ» سفیر سابق آمریکا در اوکراین و بیل تیلور دیپلمات ارشد آمریکایی در امور اوکراین، وزارت امور خارجه آمریکا را ترک کرده اند.

آنجلا رید راهنمای ارشد کاخ سفید؛ دومین آمریکایی آفریقایی تبار و اولین زنی که عهده دار این پست شد، از دیگر چهره های کاخ سفید بود که مجبور به کناره گیری شد. در این مسیر افزایش بهرهوری و نیاز کمتر به نیروی کار مستقیم روند ضدجهانی سازی را تشدید کرد. دولت ترامپ تنها ۱۶ روز پس از قتل خاشقجی اعلام کرد انتقال فناوری حساس هستهای به عربستان سعودی را تأیید کرده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا پیشنهاد داده است که تمامی آمریکاییهای پنج سال به بالا موظف به دریافت واکسن کرونا به منظور جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ و بستری شدن میباشند.

اینگونه میشود که جورج بوش و جمهوری خواهان که فاجعه حمله به عراق را بر آمریکا تحمیل کردند جای خود را به اوباما و حزب دموکرات میدهند، و ترامپ یکجانبهگرا جای خود را به بایدن چندجانبهگرا میدهد. شفقنا- وبگاه هافینگتونپست در یادداشتی به ایجاد دودستگی گسترده در مورد ایران در هیات حاکمه آمریکا خبر داده است. ازآنجاییکه جمهوری اسلامی ایران نمیتواند در فضای «بازدارندگی متقارن» قرار گیرد و از این طریق با اَشکال متنوعی از تهدید روبهرو خواهد شد، ضروری است که زمینههای لازم برای «بازدارندگی نامتقارن» از طریق حداکثرسازی قابلیت نیروهای آزادیبخش اسلامی در کشورهای پیرامون ایجاد شود.

این سخن کوتاه،به نوعی بیانگر تمایز محیط داخلی از محیط بین المللی است و در مطالعه سیاست خارجی ، درک هر دو محیط ضروری است. 5- درمواقعی که استخدام کارشناس خارجی ضروری تشخیص داده شود،این مسأله با تصویب مجلس ،قانونیّت پیدا می کند. با این وجود به نظر می رسد بن مایه و اساس سیاست خارجی ترامپ به نوعی روی همان نگاه اقتصادی و تاجرمایانه او می گشت.حال سیاست خارجی روی محور سود و زیان تجاری که در دولت سابق پی گرفته شد تا چه انداره بر دولت بایدن سایه انداخته است.

اگر ترامپ در این انتخابات پیروز شود باید دید که آیا او در دوره دوم ریاست جمهوری اش نیز همچنان با اخراج حتی کسانی که خود آنها را روی کار آورده رکورددار خواهد بود.

فرح میگوید از نقطه نظر کارکنان کاخ سفید هدف صرفا این بود که تلاش کنیم از توصیههایی که فکر میکردیم این افراد به ترامپ ارائه میدهند فراتر رویم، زیرا از دید کارکنان کاخ سفید مشاوره غیر رسمی عوامل فاکس نیوز میتوانست نظر ترامپ را در مورد هر موضوعی کاملا تغییر دهد.

یکی از آنها آنتونی اسکاراموچی بود که تنها ۱۰ روز در کاخ سفید دوام آورد. این حرکت تازهترین حرکت رئیس کاخ سفید برای جلب نظر سعودیها بود. ، همگی به صورت همزمان در دستور کار کاخ سفید است. صالح الزواوی که یکی از اعضای موسس جنبش “فتح” فلسطین است از سال 1980 این سمت را بر عهده داشت. یعنی این کشورها به نیابت از آمریکا به دنبال نقشآفرینی در برابر ایران هستند تا آمریکا تمرکز اصلی خود را روی مهار چین بگذارد.

حال سوال اینجاست که آیا راهبرد گذار به شرق و مهار چین و روسیه سبب تحولات و دگردیسی هندسه قدرت، پوست اندازی در روابط کشورها و به دنبالش تحرکات در سال ۲۰۲۱ شده است؟ صلاح زواوی متولد فلسطین و سفیر دولت فلسطین در ایران بود که پس از هانی الحسن عهدهدار این مسوولیت شد.

این مقام گفت از «جان دورهام» دادستان ایالت کنتیکت هم که در روزهای پایانی دولت ترامپ توسط ویلیام بار دادستان کل وقت آمریکا منصوب شده بود، خواسته می شود که از این سمت کناره گیری کند اما وی به عنوان مشاور ویژه در خصوص معاملات ترامپ با روسیه کار خود را ادامه می دهد.

هرچند که چین در حال حاضر هم یکی از بازیگران عمده در تعریف نظم نوین جهانی است. یعنی چین این توان را دارد که نظم نوین جهانی را منطبق با منافع خود در تقابل با نظم جهانی مدنظر آمریکا ارائه کند. این تلاش ایران هرچند بی ثمر بود اما درخواست ایران از امریکا برای تضمین استقلال سیاسی و تمامیت ارضی ایران پس از حمله متفقین مورد حمایت امریکا قرار می گیرد.

بر همین اساس «ایلان برمن» معاون شورای سیاست خارجی آمریکا مینویسد: «پمپئو مجموعه شرایطی تهاجمی، از خروج کامل نیروها از سوریه گرفته تا بازرسیهای گسترده و دقیقتر از تأسیسات و برنامههای هستهای و موشکی ایران را شرط عادیسازی مناسبات بین تهران و واشنگتن میداند. یعنی اولویت تیم سیاست خارجی بایدن بر تقویت چند جانبه گرایی تمرکز دارد. کِوین مالکای تلاش آمریکا در سالهای دهة 30 برای اتخاذ یک دیپلماسی مؤثر فرهنگی در آمریکای لاتین را سرآغاز یک حرکت مهم و بینظیر در تاریخ دیپلماسی فرهنگی میداند که بعدها در سیاست خارجی آمریکا در سایر نقاط جهان نیز مورد توجه قرار گرفت.

نقش قوه مقننه باعث می شود که قوه مجریه از تک روی ها و خودسری ها تا حدودی باز داشته شود. وی در پاسخ به این سوال که فکر میکنید روسها تا کجا در برابر فشارهای امریکا میایستند یا آنکه در این موضوع نیز نگاه معاملهگرایانه روسیه بر موضوع سایه میاندازد؟ هدف اصلی این پژوهش بررسی، تحلیل و واکاوی تحولات محیط پیرامون جمهوری اسلامی ایران بواسطه تغییرات سه دهه اخیر در منطقه و اتخاذ استراتژی سیاست خارجی ناسب کشورمان در قبال این دگرگونی ها است از نظر دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه، فقط یک فرمول اصولی و اطمینان بخش وجود دارد و آن اجرای مدل همکاری در چارچوب یک اقتصاد به هم پیوسته با استفاده از دیپلماسی منطقی در قالب توسعه روابط چند جانبه و بدون دخالت نیروهای خارجی است به نظر می رسد با انعطاف پذیری مناسب در سیاست خارجی، تلاش در جهت تنش زدایی در منطقه خاورمیانه و استفاده از فرصت های ناشی از جهانی شدن در ابعاد داخلی و خارجی، ایران پویا و پیشرو خواهیم داشت.

کاظمی، علیاصغر، 1370، دیپلماسی نوین در عصر دگرگونی در روابط بینالملل، تهران: نشر فرهنگ اسلامی. این قانون بدنبال تقاضای امتیاز نفت توسط شرکت های نفتی انگلیس،امریکا و شوروی بوجود آمد، امریکا و انگلیس آنرا پذیرفتند اما شوروی آن را نتیجه خواست امریکا و انگلیس دانست و بیان داشت با وجود امتیاز نفت جنوب در دست انگلیس این قانون بی معنی است و اعتراضات گسترده ای به ایران نمود و بعد از اتمام جنگ جهانی حاضر نشد نیروهای خود را از ایران خارج کند و برای فشار بیشتر بر ایران جمهوری های خود مختار آذربایجان و کردستان را بوجود آورد و به این ترتیب روابط ایران و شوروی تیره شد.هرچند نمی توان علت اصلی عدم تخلیه ایران و تیرگی روابط را قانون منع واگذاری امتیاز دانست اما این قانون یکی از علل اصلی آن بود.

چون شعار اول آمریکا در دوره دونالد ترامپ سبب شده بود که این روابط به سستی و شکنندگی برسد. کاری که ما میکنیم این است که اطمینان حاصل میکنیم به رای دهندگان گزینهای برای انتخاب میدهیم. اظهارات جنجالی ترامپ درست یک روز قبل از سالگرد حمله طرفداران ترامپ به کنگره که به مرگ دستکم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس منجر شد، مطرح شده است.

«دونالد ترامپ» رئیسجمهور سابق آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) در آستانه اولین سالگرد حمله طرفداران خود به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی ماه)، طرفداران خود را دعوت کرد تا علیه دولت «جو بایدن» رئیسجمهور آمریکا به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا «شورش» کنند. چون اسلام آباد از یک طرف حامی حکومتی همسو با خود در افغانستان است و هم میتواند به عنوان یک میانجیگر بین آمریکا و حکومت طالبان نقش آفرین باشد.