چقدر باید از امیکرون بترسیم؟

حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر روزانه به شکل سرپایی مراجعه میکنند که تعداد قابل توجهی مبتلا به آنفلوآنزا هستند و تعداد موارد مثبت کرونا از کل تستهایی که اخذ میشود پنج درصد است. توکلی ادامه داد: چیزی که نگران آن هستیم شیوع بیش از اندازه سویه امیکرون است که میتواند درگیری زیادی از نظر وسعت ابتلا ایجاد کند؛ البته درخصوص شدت ابتلا به این سویه خیلی نگرانی نداریم. با همه خوشبینیای که به خاطر کاهش آمار بیماران کرونایی در کشور وجود دارد، به نظر میرسد هنوز زود است درباره رد شدن خطر امیکرون اظهارنظر کنیم، زیرا منابع بین المللی بهداشت معتقدند این سویه بسیار خطرناک است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) در به روزرسانی گزارش اپیدمیولوژیک هفتگی بیماری کووید-۱۹ که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، خطرات مربوط به سویه اُمیکرون را در حد “بسیار زیاد” طبقهبندی کرده است.

  • درد یا فشار مداوم روی قفسه­ی سینه
  • خودداری از تماس مستقیم با افراد بیمار
  • مصرف آنتیبیوتیکها
  • تب بالا تکرار شونده؛
  • بالا بردن سرعت سرایت این مدل از دلتا
  • فقدان ناگهانی حس بویایی و یا چشایی
  • ضدعفونی کردن اجسام و سطوحی که زیاد لمس میشوند
  • با شخصی که COVID-19 دارد تماس داشتهاند

اگر هماکنون سعی دارید که باردار شوید، نیاز نیست که پس از دریافت واکسن کرونا از باروری اجتناب ورزید. آیا کودک من نیز باید واکسینه شود؟ سيستم ایمنی کودکان از بزرگسالان متفاوت است. این تفاوت میتواند بسته به سن آنها بسیار متغیر باشد. هماکنون، توصیه نمیشود که از واکسنهای مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی برای گروه سنی پایینتر از ۱۶ الی ۱۸ سال (بسته به نوع واکسن مورد اشاره) استفاده شود، حتی اگر آنها در یک گروه با ریسک بالا باشند. کودکان در آزمایشهای ابتدایی واکسن کرونا حضور نداشتند، بنابراین اکنون اطلاعات درباره ایمنی و یا اثرگذاری واکسن بر کودکان زیر ۱۶ سال ناچیز بوده یا أصلا وجود ندارد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و ما در حین انجام آزمایشات توصیهها را بروزرسانی میکنیم و اطلاعات بیشتری در دسترس خواهد بود.

در هر مرکز به طور تفکیکی مشخص شده که آیا دوز سوم نیز تزریق میشود یا خیر و در صورت تزریق، چه نوع واکسنی برای دوز سوم موجود است. همچنین شما میتوانید از میزان خلوتی یا شلوغی و ساعت کار مراکز تزریق واکسن کرونا نیز از طریق همین اپلیکیشن مطلع شوید. دوز سوم واکسن کرونا به چه کسانی تزریق میشود و از چه نوعی باید باشد؟ بر اساس مصوبه کمیته فنی واکسیناسیون، دریافت کنندگان واکسن «سینوفارم» میتوانند برای دوز سوم «سینوفارم» یا «آسترازنکا» یا «پاستو کووک پلاس» تزریق کنند. همچنین کسانی که در دوز اول و دوم واکسن «برکت» دریافت کردهاند، برای دوز سوم میتوانند واکسن «برکت» یا «سینوفارم» یا «آسترازنکا» دریافت کنند.

گونه انگلیسی کرونا تا کنون در بسیاری از کشورهای جهان شناسایی شده است. در آفریقای جنوبی گونه متفاوتی کشف شده که ب. ۱.۱۳۵ نامگذاری شده است. این گونه اولین بار اکتبر ۲۰۲۰ مشاهده شد که شباهتهایی به ویروس انگلیسی دارد. گونه برزیلی هم که پی. ۱ نامگذاری شده اولین بار در جریان تست کرونا از مسافران برزیل در ژاپن شناسایی شد. این گونه از یک رشته جهشهایی برخوردار است که شناسایی آن توسط سیستم ایمنی بدن را دشوار میکند. اجرا نشود، همچنان درگیر انواع ویروسهای جهش یافته خواهیم بود. سوش هندی ترکیبی از چند موتاسیون از ویروسهای جهش یافته قبلی است که سرایت آن ۵۰ درصد و مرگ و میر آن ۶۰ درصد بیشتر از ویروسهای قبلی است.

در کنار علائمی که پیشتر برای ابتلا به کووید۱۹ مطرح میشود، به تازگی دانشمندان کشف کردند که سویه امیکرون باعث بروز علائم منحصر به فرد دیگری در افراد شده است که البته بصورت قطعی تایید نشده است. این علائم خارش گلو، سرفه خشک، خستگی شدید، درد عضلانی ملایم، تعریق شبانه میباشند. اصولی که برای پیشگیری بیماری کرونا باید رعایت کنیم هیچ ارتباطی به نوع آن ندارد، بلکه حساسیت ما را افزایش میدهد.

اولین مورد تائید شده از واریانت امیکرون نیز از نمونهای در ۱۸ آبان گزارش شد. تاکنون بیش از ۱۰۰ مورد ابتلا به این واریانت در سراسر جهان گزارش شده که اکثر آنها در استان گوتنگ آفریقای جنوبی است. ۷۷ مورد از تمام مواردی که در روزهای ۲۱ تا ۲۹ آبانماه در این استان شناسایی شدهاند، موارد ابتلا به واریانت امیکرون هستند. در حال حاضر، گمانهایی درباره شیوع ناگهانی واریانت اومیکرون در آفریقای جنوبی وجود دارد، اما باید همچنان صبر کنیم تا سازمان جهانی بهداشت اطلاعات مفیدتری را در دسترس عموم قرار دهد. اما میدانیم که نرخ واکسیناسیون در کشور بوتسوانا تنها ۲۹ درصد و در آفریقای جنوبی تنها ۲۱ درصد است و ایمنی جمعی این دو کشور در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

طبق آماری که وجود دارد حدود ۹۹.۸ درصد ابتلا به بیماری کرونا در جهان با واریانت دلتا که فقط ۱۰ جهش در اسپایک داشت، گزارش شده است. حالا تمام دنیا در معرض ویروسی قرار دارد که دادههای اولیه از آن نشان میدهد که احتمالا نرخ شیوع بیشتری دارد و از ایمنی قبلی بدن نسبت به کرونا فرار میکند و بنابراین میتواند از دلتا خطرناکتر باشد. با این حال، هنوز نمیدانیم که این واریانت جدید چقدر خطرناک است و در کنار آن هنوز هم نمیدانیم که آیا بی خطر است یا خیر. منشا اصلی اومیکرون از چه کشوری است؟ اولین مورد ابتلا به این واریانت روز ۳ آذر در کشور بوتسوانا (Botswana) آفریقای جنوبی به سازمان جهانی بهداشت گزارش شد.

هم زمان کمیسیون طبقهبندی ویروسی بینالملل، ویروسکرونا جدید را تحت عنوان کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی شدید تیپ ۲ (Sever acute respiratory syndrome coronavirus 2, SARA-CoV-2) نامگذاری کرد. لازم به ذکر است که ویروس SARS-COV-2 از سوی سازمان بهداشت جهانی بر اساس نام بیماری که ایجاد کرده است، ویروس کووید-19 نیز نامیده شده است.