کودتا پایان استراتژی موازنه منفی در ایران بود

بر اساس این گزارش، جو بایدن با وجود وعدههای انتخاباتی خود مبنی بر بازگرداندن نظامیان آمریکایی به کشورشان و متوقف ساختن مداخلات ایالات متحده در جهان، در گزارش خود نوشت: تنها تعداد کمی از نیروهای نظامی ایالات متحده برای انجام عملیات علیه القاعده در عربستان و داعش، به یمن اعزام شدهاند.

اما طبیعتا این نقش و تاثیرگذاری برای همه آنها یکسان نیست؛ برخی اندیشکدهها که گرایشهای دموکرات داشته و اعضا و مدیران آنها از مقامات سابق دولت اوباما هستند، به حاشیه رفته و در عوض اندیشکدههای محافظه کار و راستگرا بیش از پیش نقش و نفوذ یافتهاند. وی افزود: این تحولات فرصت خوبی است که رهبران تمام گروههای فلسطینی و دولت ملی فلسطین بعد از عادی سازی روابط، دور هم جمع شده و تصمیماتی بگیرند که از این به بعد همه متحد عمل کنند.

رسانه های غربی از جمله رویترز این کناره گیری فرمانده نظامیان آمریکایی را نمادین و به منزله تکمیل روند خروج از افغانستان عنوان کردهاند. یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه خبر داد که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ۹۵ درصد تکمیل شده است.

نظرسنجی اخیر موسسه آینده اوکراین نشان میدهد که یک سوم جمعیت این کشور 44 میلیون نفری در صورت وقوع تهاجم مایل به شرکت در مبارزه و مقاومت مسلحانه هستند. آمارها نشان میدهد ده ها نظامی استرالیایی در طی ۲ دهه جنگ در افغانستان کشته شدند. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری ایسکانیوز، مقامهای آمریکایی میگویند «آستین میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان امروز (دوشنبه) از سمت خود استعفا میدهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، «آستین میلر»، فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان از مقام نظامی خود در افغانستان کناره گیری کرد. تعیین برنامه خروج نظامیان آمریکایی از عراق، در برنامه کاری سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن قرار دارد.

به گزارش مشرق، نخست وزیر عراق در سفر آتی خود به آمریکا احتمالا خواستار خروج نظامیان این کشور از عراق خواهد بود. نخست وزیر عراق در سفر آتی خود به آمریکا احتمالا خواستار خروج نظامیان این کشور از عراق خواهد بود. منابع عراقی اعلام کردند، الکاظمی در سفر به آمریکا احتمالا خواستار تسریع در خروج نظامیان آمریکایی خواهد شد. به نقل از تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه مخالفت کشورش با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا یا حضور نظامیان این کشور در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان را اعلام کرد و نسبت به این موضوع هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل دویچه وله، «جورج دبیلو بوش» رئیس جمهور اسبق آمریکا در گفتگویی نسبت به خروج بی برنامه کشورش از افغانستان به شدت هشدار داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پولیتیکو، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت حضور نظامیان تروریست این کشور در سراسر جهان، مدعی شد که حضور آنها در پایگاههای آمریکا در عربستان، تنها به دلیل مقابله با اقدامات ایران در منطقه است!

با اجرا و اعمال هوشمندانه این نوع سیاست خارجی، هم میتوان نسبت به نظام سلطه و مستکبران غیرمتعهد ماند، دشمن را شناخت و ترفندهای او را خنثی کرد و هم میتوان روابط دوستانه با کشورهای غیرمتخاصم جهان و حضور فعال در مجامع بینالمللی داشت.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از عربی ۲۱، گروه طالبان از آنکارا خواست نظامیان خود را مانند دیگر کشورهای عضو ناتو از افغانستان خارج گند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانسه از مبدا «برلین» با انتشار این خبر نوشت: جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا روز چهارشنبه موخر 14 جولای 2021 (23 تیر 1400) خروج نظامیان ناتو ازافغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که غیر نظامیان را در برابر «کشتار» توسط طالبان رها کردند.

به گفته وی بایدن یکی از طرفداران ناتو است و به شدت با امنیت اروپا سر و کار داشته است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول متعدّد و نیز در فصل دهم از اصل 152 تا 155 به مقوله سیاست خارجی پرداخته است.

علاوه بر این موارد، چنانچه در بخش دیگری از این نوشتار هم تاکید شد، وجود «رقیب مشترک»ی به نام ترکیه -که با توجه به ماجراجوییهای نوعثمانیگرایانۀ رئیس جمهور کنونیاش، با واژۀ «دشمن مشترک» نیز میتوان از آن یاد کرد- فرصت مناسبی پیش روی تهران و قاهره قرار گرفته تا به نیم قرن نداشتن رابطۀ دیپلماتیک پایان داده شود. بلاروس که پیشتر نیز به دلیل سرکوب اپوزیسیون تحت تحریم کشورهای غربی قرار گرفته بود از سوی غرب به «نقض مکرر و مداوم حقوق بشر» و سازماندهی حرکت پناهجویان به سوی مرزهای اتحادیه اروپا متهم شده است؛ اتهامهایی که مینسک همواره آنها را رد میکند.

صبح یکشنبه گذشته نیز دو کاروان پشتیبانی نظامی آمریکا در مناطق السماوه و الیوسفیه هدف قرار گرفته بودند. هدف آن تامین کسری بودجه بود؟ کارزار فشار حداکثری یک شکست فاحش بود و خلاف هر آن چه که وعده بود، محقق شد». یک تغییر جهانی در استراتژی ایالاتمتحده در حال حاضر با تغییر نقش آمریکا از «پلیس جهانی» به «رهبری از پشتصحنه مغز متفکر» در حال انجام است.

به نظر میرسد اطلاعات وارد شده یا خارج شده از مجموعه توسط روابط عمومی باید در توسعه و تنویر افکارعمومی، خوشبینی و توجه افکار جامعه به آموزش و پرورش نقش موثری داشته باشد؛ بنابراین نیازمند سیستم مدیریت چند وجهی در امر اطلاع رسانی آموزش و پرورش هستیم تا چرخه مبادلات ارتباطاتی و اطلاعات دریافتی و انتشار آن به درستی انجام شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این اقدام نمایشی برای نشاندادن تکمیل روند خروج از این کشور و پایان ادعایی طولانیترین جنگ تاریخ آمریکا انجام خواهد شد. به گزارش مشرق، یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که ۹۵ درصد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که 95 درصد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است.

بر اساس این گزارش، این مقام پنتاگون گفت که ایالات متحده ۹۵ درصد از روند عقب نشینی نظامیان خود از افغانستان را تکمیل کرده است. الجزیره از گفتگوی نخستوزیر عراق با هیئت آمریکایی درباره سازوکار خروج نظامیان ایالات متحده از عراق خبر داد.

نشریه فارینپالیسی دیماه ۱۳۹۸ از رائول مارک گرشت؛ افسر عالیرتبه سابق سیا که سالهاست روی مسائل ایران متمرکز و کارشناساندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسیها» بوده و به تحلیل مسائل ایران مشغول است و افکار و نگاهی بهشدت ضدایرانی دارد و یکی از حامیان خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریمها علیه ایران بوده است و به گفته خودش ۳۰ سال است که درباره رهبر جمهوری اسلامی ایران مطالعه میکند، پرسید «رهبر ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟

یعنی اگر بخواهیم این مسیر چهل سالهای که با عزت و حکمت به جایی رسیده که ایران یکی از قدرتهای بزرگ منطقه است را ادامه دهیم بایستی مثل چهل سال قبل مدیریت جهادی بر روابط خارجی ما حاکم باشد و سیاست خارجی بخشی از سیاستهای ما به عنوان یک نظام انقلابی استکه بایستی با عزت و حکمت و مصلحت عمل کند.

البته در مردادماه سال ۹۶ او و علی لاریجانی بهعنوان عضو حقوقی در مجمع حضور یافتند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه مخالفت کشورش با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا یا حضور نظامیان این کشور در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان را اعلام کرد و نسبت به این موضوع هشدار داد.