۷ گام رئالیستی برای احیای برجام

موج اصلی و بزرگ این بیماری توسط نیروهای انگلیسی و نیروهای نظامی هندی وابسته به انگلیس از جنوب کشور وارد ایران شد و شهرهای جنوبی ایران از جمله بندرعباس، بوشهر و شیراز آلوده شد. شهر “حیفا” را می توان از دو منظر یعنی بعد جغرافیایی و بعد مذهبی به آن نگاه کرد؛ در بعد جغرافیایی “حیفا” یک از شهرهای شمالی رژیم صهیونیستی است، شهری نزدیک به جنوب لبنان و سومین شهر بزرگ اسرائیل.

نخستین و بزرگترین پالایشگاه نفت اسرائیل در این شهر بندری قرار دارد و همچنین صنایع پتروشیمی کشور در کنار آن واقع است. هدف دولت من٬ متحد کردن مردم است. در پایان جنگ جهانی اول بیماری واگیرداری با نام ویروس آنفلوآنزای اسپانیایی که مردم آن را زکام فرنگی نام نهاده بودند در کشور شیوع پیدا کرد. اقتصاد آن نیز در رتبه نخست جهانی قرار دارد و هیچ نشانهای از شکست و افول در آینده اقتصاد آن دیده نمیشود.

در عین حال با جهانی شدن اقتصاد و پیشرفت تکنولوژی، برخی صنایع دیگر کاربرد گذشته خود را در آمریکا ندارند. دبیرکل ناتو با اعلام اینکه پاسخ کتبی بروکسل به پیشنهادات امنیتی روسیه در حال تهیه است، گفت: این سازمان قصد استقرار واحدهای نظامی خود در خاک اوکراین را ندارد. به هر حال این بازیگران به طور طبیعی، هم منافع خود را دنبال میکنند و هم در سایه هماهنگی با آمریکا منافع این کشور را هم تامین می کنند.

ایجاد هراس در بانکها درباره انجام تراکنشهای مربوط به ایران، تمدید ۱۰ ساله «قانون تحریمهای ایران»، امضای قانون ویزا برای هراساندن تجار از ورود به ایران و گره زدن انتفاع اقتصادی ایران به مسائل غیرهستهای تنها بخشی از اقداماتی بود که در دوران ریاستجمهوری «باراک اوباما» برای ایجاد هراس در فضای بینالمللی از تجارت با ایران و محدود کردن منافع اقتصادی ایران انجام شد.

در دوران حکومت امپراطوری عثمانی بر این سرزمین، راه آهن مشهور مشرق زمین به بندر حیفا ختم می شد و پایتخت های چند کشور عربی را به دریای مدیترانه متصل می کرد. فکر میکنم روسها به طرز چشمگیری تنشها را تشدید خواهند کرد. دو طرف در جریان این دیدار در خصوص آخرین تحولات مربوط به بحران سیاسی اخیر گفتگو کردند.

دولت آمریکا ضمن هشدار به مقامات مینسک در خصوص استفاده خاک بلاروس برای حمله به اوکراین، یادآور شد: بیش از ۸ هزار نظامی آمریکایی در حالت آماده باش هستند تا در صورت تصمیم ناتو برای فعال سازی نیروهای واکنش سریع وارد عمل شوند.

روسیه در آن زمان نیز تحرکاتی نظامی در مرز با اوکراین داشت و نگرانیهایی بابت احتمال اشغال قریب الوقوع خاک این کشور پدید آمد اما مسکو در نهایت ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) شمار نیروهایش در مرز با اوکراین را کاهش داد.

با وجود تغییراتی که در استراتژی نظامی امریکا در مبارزه با تروریزم وارد گردید، تنشهایی نیز در روابط افغانستان و امریکا وجود داشت. کنش معطوف به تفاهم که بدان “کنش ارتباطی” یا کنش تعاملی یا متقابل و عمل تفاهمی نیز گفته شده است، برخلاف کنش هدفدار که معطوف به یک هدف بود، دستیابی به تفاهم ارتباطی را دنبال میکند. در این نوع از کنش، عمل کنشگر واحد یا متعدد معطوف به هدف میباشد، هدفی که بیشتر سازمانها و ادارههای بخشهای خصوصی و یا سرمایه داری در تعقیب آن هستند و به صورت محاسبات کلان اقتصادی و ارزیابی و مقیاس ضرر و زیان است.

از همین رو است که ساکاشویلی دیگر نماد لیبرال دموکراسی در منطقه قفقاز جنوبی به شمار نمی­رود و جوزف بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا در سفر جولای 2009 خود به تفلیس، انتقادات شدیدی را متوجه ساکاشویلی نمود و از وضعیت نابسامان سیاسی و اقتصادی این کشور آشکارا انتقاد نمود که این امر فاصله قابل توجهی با سیاست حمایت همه جانبه دوران بوش از شخص ساکاشویلی دارد.

اظهارات رئیس جمهور اوکراین پس از آن است که ولادیمیر رئیس جمهور روسیه گفت، ایالات متحده و ناتو توجهی به تضمین های امنیتی درخواست شده از سوی مسکو نداشتهاند. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز روز جمعه گفته است که تعداد کمی از نظامیان آمریکایی را به شرق اروپا خواهد فرستاد. ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز روز جمعه احتمال وقوع یک جنگ تمام عیار با روسیه را رد نکرد ولی واشنگتن و رسانه های خبری را به متهم کرد که درباره خطر جنگ با روسیه، افراط می کنند و این مساله فشار زیادی را بر اقتصاد اوکراین وارد کرده است.

در شرایطی که انگلیس و آمریکا ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین را تشدید کردهاند ولی اقدام آنها در خارج کردن دیپلمات های خود از کی یف به شدت موجب خشم مقام های اوکراینی شده است. کشورهای غربی به بهانه تصمیم احتمالی روسیه برای اشغال اوکراین، حضور خود در شرق اروپا را تقویت کرده و تسلیحات نظامی بیشتری را در اختیار دولت کی یف قرار دادهاند.

همچنین بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس قصد دارد با پوتین درباره تازه ترین تحولات شرق اروپا به صورت تلفنی صحبت کند. با مطالعه دقیق اطلاعات موجود در متادیتا میتوانید تشخیص دهید که یک شخص کجا، چه موقع و با چه کسی یا شخص خاص در ارتباط بوده است یا صحبت کرده است، به ویژه اگر اطلاعات موجود در آن را با اطلاعات دیگر ترکیب کنید.

اخيرا دکتر لاریجانی مواضع صریحی در قبال احتمال رأینیاوردن دکتر روحانی یا بازگشت احمدینژاد مطرح کرد. کونز در دفاع از اظهارات اخیر بایدن هم گفت او به هیچ وجه به ولادیمیر پوتین برای حمله یا اشغال اوکراین چراغ سبز نشان نداد.

روسیه بارها ادعاهای کشورهای غربی درباره اشغال اوکراین را رد کرده و از اروپا تضمین های امنیتی خواسته است. این تازه ترین تلاش کشورهای غربی برای جلوگیری از اشغال اوکراین توسط روسیه است. «کریس کونز» ضمن بیان لزوم حمایت تجهیزاتی واشنگتن از کییف در برابر تهاجم احتمالی مسکو، گفت که با اعزام نظامیان آمریکایی به اوکراین مخالف است زیرا این اقدام به معنای قربانی کردن آنهاست.

من به او گفتم: «نگو والله، زیرا نباید کلمه الله را به استهزا گرفت». به این ترتیب یکی از فرضیهها درباره رویدادهای اخیر میتواند تنها تکرار وقایع بهار امسال باشد.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران؛ جمله بالا اول فروردین 92، تیتر یک رسانه های جهان را به خود اختصاص داد، از رسانه های آنلاین گرفته تا روزنامه های آمریکایی و اسرائیلی؛ بیان صریحی که به اعتراف رسانههای آمریکایی، سفر باراک اوباما به سرزمین های اشغالی را تحت الشعاع قرار داد، بطوری که این موضع صریح رهبر معظم انقلاب تیتر اول رسانه های جهان قرار گرفت.

اوباما در این سخنرانی تلاش کرد تا جایگاه سیاست خارجی این کشور را در حالت بینابینی قرار دهد، میان درخواستها برای مداخله نظامی در جاهایی مانند سوریه و درخواستهایی که بهشکل کلی مخالف درگیریهای خارجی هستند.

از این رو، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب گفتمان عدالت، رفتارهای عدالتطلبانهای را در پیش گرفته است. گاهی سردمداران رژيم صهيونيستی، ما را تهديد هم ميكنند؛ تهديد به حملهی نظامی ميكنند؛ اما بهنظرم خودشان هم ميدانند، و اگر نميدانند، بدانند كه اگر غلطی از آنها سر بزند، جمهوری اسلامی «تلآويو» و «حيفا» را با خاك يكسان خواهد كرد.